Ministri gjerman i ekonomisë konfirmon bisedimet BE-Kinë mbi tarifat

Ministri gjerman i ekonomisë konfirmon bisedimet BE-Kinë mbi tarifat

Robert Habeck

Ministri i Ekonomisë i Gjermanisë Robert Habeck tha të shtunën se ishte informuar nga komisioneri i BE-së Valdis Dombrovskis se do të kishte bisedime konkrete për tarifat me Kinën.

Konfirmimi erdhi pasi ministria e Tregtisë së Kinës tha se kreu i saj Wang Wentao dhe zoti Dombrovskis, nënkryetar ekzekutiv i Komisionit Evropian, kishin rënë dakord të fillonin konsultimet mbi hetimin e BE-së ndaj dyshimeve se qeveria e Kinës po subvencionon kompanitë kineze të prodhimit të makinave elektrike, të cilat po operojnë në Evropë.

Zoti Habeck tha në Shangai se qëllimi i hetimit është krijimi i kushteve të barabarta të konkurrencës në tregun e makinave elektrike. Është mirë të jemi të orientuar drejt eksportit, por për këtë nuk duhet të përdoren subvencionet, tha ai.

Vizita e zotit Habeck është e para e një zyrtari të lartë evropian që kur Brukseli vendosi tarifa me vlerë 38.1 për qind ndaj importit të makinave elektrike kineze për të luftuar subvencionet e tepruara të kompanive kineze nga qeveria në Pekin.

Ministri gjerman i ekonomisë Habeck tha se ka kohë për dialogun mes BE-së dhe Kinës mbi çështjen e tarifave para se vendimi i Brukselit mbi importin e makinave elektrike kineze të hyjë plotësisht në fuqi në muajin nëntor.

Një çështje tjetër tensionuese mes Pekinit dhe Berlinit është mbështetja e Kinës për luftën e Rusisë ndaj Ukrainës. Zoti Habeck vuri në dukje se tregtia mes Kinës dhe Rusisë është rritur me 40 për qind vitin e kaluar.

Tarifat e përkohshme të Bashkimit Evropian mbi importet kineze të makinave elektrike do të hyjë në fuqi më 4 korrik, por hetimi ndaj subvencioneve të kompanive kineze të makinave, që operojnë në Evropë, do të vazhdojë deri më 2 nëntor, kur mund të vendoset për të lënë në fuqi për pesë vjet tarifat ndaj kompanive kineze.

Udhëheqësit e Kinës kanë ndihmuar që vendi të bëhet një nga tregjet më të mëdha të makinave, duke investuar miliarda dollarë në subvencione për të krijuar një avantazh të hershëm në industrinë e prodhimit të makinave elektrike.

Prodhuesit globalë të makinave po përballen me një konkurrencë në rritje në rajonet e tyre nga kompanitë kineze, të cilat kanë rritur eksportet e makinave elektrike për shkak të rënies së kërkesave në Kinë.

Zyrtarët e Bashkimit Evropianë besojnë se automjetet elektrike kineze po ulin çmimet e modeleve vendase me rreth 20 për qind në tregun evropian, duke rritur trysninë mbi kompanitë evropiane për të prodhuar automjete elektrike me kosto më të ulët.

Kina i ka quajtur më parë shqetësimet perëndimore për subvencionet e kompanive elektrike "të pabaza" dhe ka pohuar se suksesi i vendit në tregun ndërkombëtar është arritur falë novacionit./ VOA

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Kamala Harris flet për herë të parë pas tërheqjes së Biden: Trashëgimia e Biden është e pakrahasueshme në historinë moderne

Kamala Harris flet për herë të parë pas tërheqjes së Biden: Trashëgimia e Biden është e pakrahasueshme në historinë moderne