Ministri i Bujqësisë italiane: Italia do kontribuojë në marrëveshjen e BE-së për hyrjen e grurit ukrainas

Ministri i Bujqësisë italiane: Italia do kontribuojë në marrëveshjen e BE-së për hyrjen e grurit ukrainas

1695055447_lala.jpg

Ministri i Bujqësisë, Francesco Lollobrigida, në margjinat e Këshillit të Bujqësisë që po zhvillohet në Bruksel, tha se Italia ishte e gatshme të kontribuojë në përpjekjen e ndërmjetësuar në lidhje me qëndrimet për hyrjen e drithërave ukrainase në BE.

“Italia do të kontribuojë në përpjekjen për të ndërmjetësuar në lidhje me qëndrimet për hyrjen e drithërave ukrainase në BE, sepse besoj se është një element i unitetit evropian të mund të shmangim nga njëra anë mosinteresimin për dëmin e pësuar nga Shteti individual dhe nga ana tjetër, me sa duket, është egoizmi i mundshëm që shtetet mund të shohin të shfaqet”, tha Lollobrigida.

Ai gjithashtu tha se Italia dhe BE duhet të marrin parasysh dy çështje të rëndësishme: mbrojtjen e lirisë së Ukrainës nga agresioni rus dhe dëmin që mund të shkaktojë një proces i liberalizimit të tregut në disa fusha në dëm të disa sektorëve.

“Në këtë moment si Bashkimi Evropian duhet të jemi në gjendje të marrim parasysh dy çështje të rëndësishme: mbrojtjen e lirisë së Ukrainës nga agresioni rus, por edhe dëmin që mund të shkaktojë një proces i liberalizimit të tregut në disa fusha në dëm të disa sektorëve. Ekziston padyshim një dialektikë e hapur që nuk ka të bëjë vetëm me sektorin e bujqësisë, por me marrëdhëniet mes shteteve në përgjithësi”, tha Lollobrigida.

Ai saktësoi se "disa kombe në këtë konflikt kanë bërë gjithçka për të ndihmuar Ukrainën, ndoshta më shumë se të tjerët. Mendoj për Poloninë që e para ndihmoi refugjatët. Ishte një shembull solidariteti".


Lajmi kryesor:

Lufta/ Zelensky mbërrin në Nju Jork për Asamblenë e OKB-së! Kievi: Linja mbrojtëse ruse u prish në drejtim të Bakhmut! Moska: Goditen depot e raketave të uraniumit të varfëruar


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Si i gjen shqiptarët 111- vjetori i shpalljes së pavarësisë?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Me makina pa zinxhirë, aventurierët bllokohen për një orë në Qafë Thorë, ‘peng’ edhe dhjetëra mjete të tjera

VIDEO/ Me makina pa zinxhirë, aventurierët bllokohen për një orë në Qafë Thorë, ‘peng’ edhe dhjetëra mjete të tjera