Ministri i jashtëm britanik: Vendosja e avionëve perëndimor për të mbrojtur Ukrainën do të çonte në përshkallëzim

Ministri i jashtëm britanik: Vendosja e avionëve perëndimor për të mbrojtur Ukrainën do të çonte në përshkallëzim

 

Ministri i jashtëm britanik David Cameron tha për radio LBC se vendosja  e avionëve luftarakë perëndimorë për të mbrojtur Ukrainën nga sulmet me raketa do të çonte në një "përshkallëzim të rrezikshëm".

Më tej ai shtoi se Forcat Ajrore Mbretërore kanë rrëzuar "një numër dronësh" mbi hapësirën ajrore të Irakut dhe Sirisë.

Megjithëse ata nuk mund të mbrojnë hapësirën ajrore të Ukrainës në të njëjtën mënyrë si në Lindjen e Mesme. "E vetmja gjë" që duhet shmangur është "përfshirja e drejtpërdrejtë në luftime e trupave të NATO-s me trupat ruse".

 


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Presidenti kinez i paraqet Scholz-it “katër parimet” për paqen! Zelenskyy thirrje aleatëve: Dëshmoni për Ukrainën unitetin që treguat për Izraelin


Xh.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Baton Haxhiu gënjeu, në SPAK ishte pyetur për Ilir Metën, në maj deklaroi se kishte shkuar për intervistë

Baton Haxhiu gënjeu, në SPAK ishte pyetur për Ilir Metën, në maj deklaroi se kishte shkuar për intervistë