Lavrov në qershor do të vizitojë Serbinë, në fokus të diskutimeve Kosova dhe lufta në Ukrainë

Lavrov në qershor do të vizitojë Serbinë, në fokus të diskutimeve Kosova dhe lufta në Ukrainë

Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov do të vizitojë Beogradin më 7 qershor, ku do të zhvillojë një takim me Presidentin serb Aleksandër Vuçiç. Lajmin e bëjnë të ditur mediat serbe. 

Lavrov që nga ajo kohë do të ketë një sërë takimesh me lidershipin shtetëror serb, ku pritet të diskutohet për luftën në Ukrainë dhe qëndrimin e Serbisë përballë situatës. 

Kjo është vizita e parë e një zyrtari të lartë rus në Serbi që nga fillimi i luftës dhe vjen në një kohë që BE po përgatit paketën më të ashpër të sanksioneve deri më tani. 

Serbia është i vetmi vend në Evropë që nuk i është bashkuar sanksioneve anti-ruse dhe BE-ja ka rritur presionin ndaj Beogradit. 

Vizita e Lavrov do të jetë një mundësi për të sqaruar qëndrimin e Moskës për Kosovën duke pasur parasysh deklaratat e fundit të presidentit rus Vladimir Putin dhe zyrtarëve të tjerë rusë, të cilët bënë krahasime me situatën në Donbas.

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Nika: 28/05/2022 22:41

  Arber kocja

  Përgjigju
 • Arbërori: 27/05/2022 20:33

  Do vie të takohet me vllëzrit Rama-Vucic dhe të marr raportin se deri ku kan arritur me ”ballkanin e hapur rus ” …?

  Përgjigju
  • Patrioti vertete: 28/05/2022 00:33

   Idiot. Komente stereotipe. Ku i di gjithe keto gjera. Sa per Balkanin e hapur u bashkua edhe Abazovici. Ka kush e monitoron se mos rreshqet ne drejtim te padesheruar. Po e perseris, je nje gomar i vertete.

 • Sondazhi i ditës:

  A e forcon rolin e Shqipërisë zhvillimi në Tiranë i samitit për Ukrainën?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Man. City për shëtitje në FA Cup, Haaland shënon pesë gola! Katër asiste nga De Bruyne

VIDEO/ Man. City për shëtitje në FA Cup, Haaland shënon pesë gola! Katër asiste nga De Bruyne