Ministria e Drejtësisë pezullon nga detyra dy specialistë-psikologë në burgun e Reçit! I kërkonin para të burgosurve në këmbim të disa shërbimeve

Burgu i Reçit

Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja ka urdhëruar sot pezullimin e dy specialistë-psikologëve në burgun e Reçit në Shkodër. Janë pezulluar nga detyra Arnaldo Hoxha dhe Mario Laloshi, ndaj të cilëve është urdhëruar të nisë edhe një hetimit administrativ ndaj tyre.

Pezullimi i tyre erdhi pas një denoncimi të publikuar mbrëmjen e sotme në emisionin “Stop” ku bashkëshortja e njërit prej të dënuarve Martin Tushes, thotë se të dy personat e sipërpërmendur kanë kërkuar para nga i dënuari, në këmbim të disa shërbimeve.

Mario Latoshi është përgjegjës për kontaktet e të burgosurve me familjarët. Ndërsa Arlando Hoxha ndikon në raport-vlerësimin e sjelljes së të burgosurve, kur këta të fundit kërkojnë, që koha e mbetur e vuajtjes së dënimit, t’i konvertohet në arrest shtëpie apo shërbim prove. Sipas bashkëshortes, Martinit i takojnë të gjitha këto vlerësime lehtësuese, por gjërat bëhen enkas të vështira, për të zhvatur para.

Në burgun e Reçit janë nisur grupet e inspektimit nga DPB dhe SHKBB për të zbardhur rastin.

J.SH./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush pas zhvillimit të dy Kuvendeve PD do të jetë?×

Lajmi i fundit

John

Audio nga biseda e rrallë, Berisha-Edi Ramës: Ouu? Bravo, ke shumë të drejtë