Rama telefonatë me Sunak: Emigracioni i paligjshëm, çështje për t'u zgjidhur! Kreu i qeverisë britanike: Vlerësim kontributit të shqiptarëve në shoqërinë tonë

Rama telefonatë me Sunak: Emigracioni i paligjshëm, çështje për t'u zgjidhur! Kreu i qeverisë britanike: Vlerësim kontributit të shqiptarëve në shoqërinë tonë

Kryeministri britanik Rishin Sunak dhe kryeministri Edi Rama

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun britanik Rishi Sunak, pas debatit të ‘ndezur’ që është krijuar prej javësh mbi emigrantët shqiptarë në Britani të Madhe. Biseda mes dy homologëve është zhvilluar këtë pasdite, ndërsa fokusi kryesor ka qenë edhe trajtimi i emigrantëve të paligjshëm, si edhe marrëdhënia mes dy vendeve.

Siç njoftojnë dy qeveritë, Rama dhe Sunak ka rënë dakord që të dy vendet të angazhohen për të zgjidhur çështjen e emigrimit ilegal, por duhet të bëjnë edhe më shumë për të goditur krimin e organizuar. Pavarësisht të gjitha debateve, Sunak mësohet se ka vlerësuar kontributin e komunitetit shqiptar në Britaninë e Madhe.

Siç bëhet me dije, të dyja palët kanë rënë dakord që të zgjidhet edhe problemi i kthimit të azil-kërkuesve shqiptarë që u refuzohet azili, në mënyrë që ata të mos mbahen gjatë në Britani, por kthimi i tyre në atdhe të realizohet më shpejt.

Rama dhe Sunak kanë vlerësuar marrëdhënien mes dy vendeve, ndërsa janë angazhuar për të forcuar bashkëpunimin në disa fusha si tregtia, investimet, si edhe siguria kibernetike.

Biseda telefonike mes Ramës dhe Sunak, vjen pas deklaratës së ashpër të sekretares së Brendshme Britanike Suella Braverman, e cila i cilësoi shqiptarët që shkojnë drejt Britanisë me gomone, si kriminelë dhe pushtues. Kjo ka nxitur reagimin e madh nga ana e shqiptarëve në Britani të Madhe, të cilët organizuan edhe protestë të madhe në Londër, ku kërkuan që Braverman t’u kërkonte ndjesë.

Britania po tenton të ndjekë një politikë të re për azilkërkuesit, duke krijuar një listë të bardhë për vendet të cilat konsiderohen të sigurta, në këtë formë kërkesat e azilkërkuesve konsiderohen të pabaza. Tema e shqiptarëve në Britani të Madhe është tepër e lakuar duke kujtuar këtu debatin që ka përfshirë vendin mbi numrin e emigrantëve të paligjshëm që mbërrijnë me varka nëpërmjet kanalit të ‘La Manshit’.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 18:03
Debati për shqiptarët, zbardhet biseda e Ramës me Sunak: U angazhuam se dy qeveritë duhet të bëjnë më shumë për emigrantët e paligjshëm

Ashtu siç ishte paralajmëruar, kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një bisedë telefonike me kryeministrin britanik Rishi Sunak, ku një fokus ka marrë edhe diskutimi mbi emigrantët shqiptarë.

Në një njoftim të faqes zyrtare të qeverisë britanike, thuhet se Sunak ka vlerësuar kontributin pozitiv të komunitetit shqiptar për jetën në Britani, por të dy kanë rënë dakord se dy qeveritë duhet të angazhohen më shumë për emigrantët ilegalë.

Udhëheqësit vlerësuan partneritetin e gjatë e të ngushtë midis Britanisë dhe Shqipërisë dhe u angazhuan për forcimin e bashkëpunimit në tregti, investime dhe mbrojtje, duke përfshirë sigurinë kibernetike.

M.Q./SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Alb: 02/12/2022 10:12

  Kjo ashte demokracija,tu talle bota me ne.

  Përgjigju
 • Iris: 02/12/2022 03:39

  Ne fakt,problemi nuk eshte dhe aq te qenurit emigrant i paligjshem,se sa te marrurit me aktivitete kriminale.Gjithe bota vuan ku me shume,ku me pak nga emigracioni i paligjshem dhe ka plot qe ankohen per kete,por ama edhe i paligjshem dhe aktivitet kriminal!! Ky eshte momenti kur mbushet kupa edhe per shume nga ata qe normalisht mund te toleronin pranine dhe ekzistencen e emigracionit ilegal.

  Përgjigju
 • Arbërori: 02/12/2022 01:24

  Kështu sillet Edvin shkjau shqipfolës me ata që ia fusin hundve, bëhet b*thë lëpirës mbrenda natës

  Përgjigju
 • Albi: 01/12/2022 23:47

  Po si s’dole nje Analist a Qeveritar e te kritikoj e tju thojn ketyre Budallenjve ktu qe dalin e festojn festen e Pavaresis e ju tregojn Londres sa Krenar te keqe qene shtypur e pushtuar e pasque nga Enveri qe i boft shpirti Drite se ja u paska ditur kafsheve qe lan nam rrugeve te Londres e Policia ktu qe i le te demaskojn veten e ky Popull kaq injorant e para shekullor kujton se esht trim e Krenar e ma te miret e Botes e pas ardh ed ilireve qe skan asnje lidhje. Ca katunar e cobener me nje menyre shtazore qe kan len gjurme tamam si popull shtazarak. Sjam ndjere ndonjehere kaq i turperuar dhe I zhgenjyer qe disa qe kan ardh tani Ju falet, por disa qe kane Vite e dalin ne kete menyre. O Zot shyqyr qe nuk jane Noli e Konica e Fishta te verterojn poema te theniet e tyre te mencura. Shkoni mor Muta e organizojeni stadium apo ku ta di une e Mos bllokoni rruget Taksive, Ambulancave e cdo emergjence apo te zakonshmit. Mor llum Ballkani, mor fatkeqesisht qe kam lind ne ate vend te qelbet Por sdo te thot qe te ngelesh arrnahut e me kok mut se ashtu jeni mesu, duke ju poshteru xhandari Lagjes e deri te Ai i elektrikut e ujit, o kok palar e kok Pa uje e vini Londer e tregoni Cfare. Cfare. Qe keni vra njeri tjetrin, keni marr motrat e njeri tjetrin e fut ne rruge e shfrytezu e Vidhni e grabisni njeri tjetrin. I tregoni Anglise Arat. O te marre, o injorante. E kto TV nga Tirana, sa bukur thojn. Puuuuuu Ju shoft c’thua them kur s’jeni bO kaq miliona vite do beheni per 10-20 vite.

  Përgjigju
 • Alma: 01/12/2022 13:52

  Je nje diplomat i vertet Edo

  Përgjigju
  • Toni: 01/12/2022 23:18

   Pse cfare beri? Pervec faktit qe shqiptaret do i kthejne direkt te shkretet, pasi kane harxhuar mijera euro, cfare arriti? A gjeti ndonje zgjidhje per lehtesimin e vizave per shqiptaret? A beri ndonje marreveshje per punesimin legal te shqiotareve ne UK, qofe edhe te perkohshem? Ku e sheh ti diplomacine e tij?

 • Julia: 01/12/2022 13:35

  Me ben cudi qe me greket nuk behen kaq trima keta qeveritaret e leshit

  Përgjigju
 • Oligert: 01/12/2022 11:26

  Askush nuk mund te hedhe balte mbi shqiptaret per te mbulu deshtimin e vet politik sidomos kta indianet qe jan emigrant per vete

  Përgjigju
 • Armand: 01/12/2022 11:24

  Kam pershtypjen qe kerkesa e Rames ndaj kryeministrit Britanik duhet te jete i qarte: kerkimi i falje publike ngaj shqiptareve.

  Përgjigju
 • tosi: 01/12/2022 11:11

  hahaha qesharake vendimi i britanis per shqipetaret kur dhe artistja e tyre me e suksesshme eshte shqipetare tani

  Përgjigju
  • Tothi: 01/12/2022 23:36

   E cka te bej me tY o tosiiiii

 • titi: 01/12/2022 11:09

  nje parlament rracist nuk kam pare me perpara

  Përgjigju
 • Megi: 01/12/2022 11:02

  Shqiptaret e shkret andej po bejn cdo lloj pune ndersa ajo shkon i shan

  Përgjigju
 • Visi: 01/12/2022 11:02

  E mir qe i ofenduan te shkretet por e ikin prap

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Fotografoi Trumpin të gjakosur pas të shtënave, fotoreporteri: E dija që ishte moment historik, duhej dokumentuar

Fotografoi Trumpin të gjakosur pas të shtënave, fotoreporteri: E dija që ishte moment historik, duhej dokumentuar