Ministrja Kushi në kuvend: Tashmë Shqipëria ngjitet në një nivel tjetër pagash dinjitoze për mësuesit dhe pedagogët

Ministrja Kushi në kuvend: Tashmë Shqipëria ngjitet në një nivel tjetër pagash dinjitoze për mësuesit dhe pedagogët

Evis Kushi

Ministrja e Arsimit dhe Sportit Evis Kushi gjatë fjalës së saj në parlament është ndalur tek rritja e pagave të mësuesve dhe pedagogëve, duke bërë një krahasim me vendet e rajonit. Kushi theksoi se vitet e fundit qeveria shqiptare ka ndërmarrë një sërë reformash të rëndësishme, rrënjësore, të guximshme në të gjithë sektorët.

Rritjen e pagave ajo e konsideroi si një nga reformat më historike që prek administratën publike, sektorin e arsimit, shëndetësisë, forcat e armatosura, policinë e shtetit, etj.

Kushi është ndalur te pagat e mësuesve dhe pedagogëve.

“Të gjithë biem dakord që ata janë të parët që duhet të vlerësohen sepse rritja e pagave për ta është padyshim shpërblim për dijen, sakrificën, përkushtimin dhe kontributin që ata japin në shoqëri. Për pedagogët rritja e madhe e pagave ka filluar që nga data 1 prill e këtij vitit. Ne kemi punuar intensivisht në MAS gjatë këtyre ditëve për të grumbulluar informacion edhe nga vendet e tjera të rajonit për të bërë krahasime, sepse për fat të keq edhe për mësuesit edhe për pedagogët për shumë vite Shqipëria ka qenë në vendin e fundit të tabelës dhe sot, ja ku jemi” – nënvizoi ministrja

Ministrja Kushi nëpërmjet disa tabelave grafike tregoi se tashmë Shqipëria ngjitet në një nivel tjetër pagash dinjitoze për mësuesit dhe pedagogët, ku për disa nga pozicionet e punëve në arsim Shqipëria është në vendin e parë, dhe për disa të tjera lë pas disa vende të rajonit.

“Rritja e pagave për pedagogët tashmë është realitet. E filluam që në shtator me 15 %, ku 7 % paguhet menjëherë nga buxheti i shtetit dhe 8% nga të ardhurat e vetë institucionet e arsimit të lartë dhe në datën 1 prill u bë rritja e dytë 30%, ku 20% i mbulon buxheti i shtetit dhe 10% universitetet me të ardhurat e tyre” – u shpreh Kushi .

Për sa i përket mësuesve, ajo tha se pavarësisht vështirësive, ata kanë qenë vazhdimisht në fokus.

“Në mandatin e kaluar pagat për ta u rritën me 32%, ndërkohë që në këtë mandat në vitin e parë u rritën me 6%, këtë vit u rritën 7% dhe vitin e ardhshëm ne kemi parashikuar rritjen më të madhe ndonjëherë në vitet e fundit, që shkon në 36 apo 37%” , tha ministrja Kushi.

Ministrja theksoi se këto masa të marra mbi pagën, i bën mësuesit të jenë më të motivuar dhe me kokën lart, krenarë për pozicionin e tyre dinjitoz të punës dhe për pagën dinjitoze në raport me kolegët e tyre në rajon.

M.T/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Mashtrim me vizat amerikane, Prokuroria e Tiranës dërgon për gjykim 5 të pandehurit

Mashtrim me vizat amerikane, Prokuroria e Tiranës dërgon për gjykim 5 të pandehurit