Miratimi i ligjit në Kuvend, dyfishohet paga për presidentin, kryeministrin, ministrat e deputetët (SHIFRAT)

 

Ligji i votuar në parlament për rritjen e pagave ndryshon shpërblimin mujor për 130 mijë punonjës të administratës, duke vendosur në krye të hierarkisë, sipas funksioneve, presidentin e republikës, kryeministrin dhe kryetaren e kuvendit. 

Kreu i shtetit përfiton një rritje të konsiderueshme të pagës, nga 257 mijë lekë në 425 mijë lekë të reja. Pas tij vjen kryeministri dhe kryetarja e Kuvendit, të cilëve paga u shkon nga 228 mijë lekë, në rreth 393 mijë lekë të reja. Përfitues të konsiderueshëm janë edhe ministrat të cilëve ligji i ri u dyfishon pagat, nga 174 mijë e 760 lekë në 318 mijë lekë të reja. Po kështu edhe deputetët të cilët propozuan përfshirjen e vetes së tyre në listën e përfituesve, dhe më pas votuan ligjin, do të kenë një pagë mujore prej 310 mijë lekë të reja, nga 156 mijë lekë që paguheshin deri tani. Paketa e miratuar sjell rritje edhe për drejtuesit e disa institucioneve, si komisioni i shërbimit civil, Autoriteti i Konkurrencës, AKEP-i, Enti Rregullator i Ujiit, AMA, Komisioneri për të Drejtën e Informimit, ai për mbrojtjen nga diskriminimi, etj, ku niveli I pagave vendoset në 255 mijë lekë të reja, nga 115 mijë lekë që ka qenë deri tani. Rritja vijon në gjithë piramidën e administratës shtetërore, sipas koeficienteve të vendosur në ligj, ndërkohë që përfaqësues të mazhorancës, kanë theksuar se ligji jep zgjidhje problemit historik të pagave të mësuesve dhe mjekëve.

 

 
Ishte
Eshte
Paga e Presidentit
257 000 lekë
425 000 lekë
Paga e Kryeministrit
228 000 lekë
393 125 lekë
Paga e Kryetarit të Kuvendit
228 000 lekë
393.125 lekë
Paga e Zv. Kryeministrit
187 610 lekë
318 750 lekë
Paga e Zv. Kryetarit të Kuvendit
187 610 lekë
318 750 lekë
Paga e Deputetëve 
156 770 lekë 
310 250 lekë
Paga e Ministrave
174 760 lekë 
310 250 lekë


Lajmi kryesor:

Në Kuvend miratohet rritja e pagave për administratën, deputetët dhe qeveritarët! Rama: Ngjitemi në nivelin e lartë të rajonit! PD: Jemi vonë


SI.E.//Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në bregdetin shqiptar, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Incidente, shtyrje dhe spektakël! Argjentina mposht 1-0 Kolumbinë në shtesë dhe fiton Kupën e Amerikës

Incidente, shtyrje dhe spektakël! Argjentina mposht 1-0 Kolumbinë në shtesë dhe fiton Kupën e Amerikës