Miratohet projektligji për dekoratat dhe titujt e nderit! Majko kundër qeverisë për ndërhyrjen tek medaljet e ushtarakëve  

Miratohet projektligji për dekoratat dhe titujt e nderit! Majko kundër qeverisë për ndërhyrjen tek medaljet e ushtarakëve  

Elisa Spiropali

Pas shqyrtimit në komisionin e ekonomisë dhe financave, është miratuar sot projektligji ‘Për dekoratat në Republikën e Shqipërisë’. E ftuar në komision, ministrja Elisa Spiropali, theksoi se përmes këtij projektligji, synohet krijimi dhe organizimi i dekoratave në Republikën e Shqipërisë.

‘Projektligji që kemi sjell ka për synim krijimin dhe organizimin e dekoratave në R.SH. Në këtë propozim vlerësohet përcaktimi i rregullave vetëm për sistemin e dekoratave dhe rregullimin me ligj për titullin e nderit, duke ndjekur modelin Italian dhe Francez. Me hartimin e ligjit të ri shfuqizohet tërësisht ligji i mëparshëm. Projektligji i ri parashikon dhënien e dekoratave përmes dekretit, kryeministri, ministri përgjegjës për forcat e Armatosura dhe ministri për rendin dhe përgjegjësin publikime urdhër. Në projektligj parashikohet edhe numri vjetor i dekoratave, për medaljet numri është i papërcaktuar. Projektligji ka efekt në buxhetin e shtetit, si pasojë e krijimit të organit të ri. Kancelaria e urdhërit dhe medaljeve, ky efekt i përafërt prej një numër me 10 nëpunësish, parashikohet të jetë i ndarë në zëra buxhetor përkatës, paga dhe sigurime për një vit investime dhe shpenzime.’- tha Spiropali.

Ky projektligj ka gjetur kundërshtim nga deputetët opozitës, pretendimi i të cilëve lidhej me kompetencat që përfitonte kryeministri nga ky projektligj i ri në lidhje me dekoratat dhe medaljet.

‘Pse është e nevojshme të ketë kufizime në numër dekoratash, mbi ç’bazë është caktuar numri, si e keni marrë ju këtë vendim?’- tha Spaho.

Deputetja demokrate Emilia Koliqi e lidhi projektligjin e ri me aspektin ekonomik:

‘A është parashikuar në buxhetin e viti 2023 ky shpenzim që kërkon projektligji? Pse është vendos emërimi i kancelarit nga kryeministri, kur dekorata jep edhe presidenti?’- u shpreh ajo.

Bujar Leskaj kishte një kërkesë të drejtpërdrejtë në komision.

‘Pse nuk keni vendosur që edhe një grup deputetësh, nga të dyja palët të kenë të drejt të propozojnë?’- tha Leskaj.

Kundërshti pati edhe nga radhët e socialistëve. Pandeli Majko mendon se qeveria duhet të heqë dorë nga përfshirja në dhënien e medaljeve për ushtarakët, pasi për këtë ka një ligj të veçantë. Një tjetër kundërshti e tij bazohet në faktin së qeveria ka injoruar mendimin e Forcave të Armatosura mbi projektligjet për dekoratat dhe titujt e nderit.

E vetme mazhoranca miratoi nismën qeverisë, ndërsa opozita edhe pse e pranishme nuk mori pjesë në votim.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Gjesti i bukur i tifozëve shqiptarë gjatë himnit të Italisë: Kënduan të gjithë në një zë me italianët

Gjesti i bukur i tifozëve shqiptarë gjatë himnit të Italisë: Kënduan të gjithë në një zë me italianët