‘Mirënjohje për Mësuesin’, Liceu Artistik dhe Shkolla e Baletit vijnë me një koncert të përbashkët artistik

‘Mirënjohje për Mësuesin’, Liceu Artistik dhe Shkolla e Baletit vijnë me një koncert të përbashkët artistik

"Mirënjohje për Mësuesin" titullohet koncerti që liceu artistik "Jordan Misja" së bashku me "Shkollën Kombëtare Koreografike" do të zhvillojnë në Tiranë, të hënën me datë 6 mars në orën 17.00, në ambientet e shkollës së mesme “Sami Frashëri”.

Ky koncert do të zhvillohet në kuadër të festës së mësuesit dhe përmban disa pjesë nga kompozitorët themelues së muzikës serioze dhe baletit shqiptar, si Cesk Zadeja, Tish Daija,  dhe Tonin Harapi, si edhe pjesë klasike dhe moderne së muzikës ndërkombëtare.

Për herë të parë do të ekzekutohet himni "Faleminderit Mësues" nga Orkestra Simfonike dhe Kori i Liceut, i krijuar posaçërisht për këtë festë nga kompozitori i mirënjohur Endri Sina, mbi tekst të Mimoza Bicit.

Pjesët e ekzekutuara nga Okestra Simfonike dhe Kori do të shoqërohen me numra koreografikë nga balerinët e "Shkollës Kombëtare Koreografike" nën drejtimin e dirigjentëve te liceut Mira Sulejmani, Besa Kacinari dhe Andi Kongo.  Ky bashkëpunim sinergjik vjen për herë të parë, mbas shumë dekadash, me iniciativën e drejtoreshave të dy shkollave artistike kryesore të vendit Etleva Kolnikaj dhe Blerina Arbana.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që ndërkombëtarët të ushtrojnë më shumë presion ndaj Serbisë?×

Lajmi i fundit

U arrestua me armë gati për vrasje, Aldi Mustafa ‘kyç’ gojën para hetuesve! Do merrte hak për tritolin që i vendosën në prill të kërij viti

U arrestua me armë gati për vrasje, Aldi Mustafa ‘kyç’ gojën para hetuesve! Do merrte hak për tritolin që i vendosën në prill të kërij viti