Mjeku popullor, Ylli Merja në Report Tv: Nëse keni këto shenja në trup tregoni kujdes, mëlçia juaj po vuan nga kjo sëmundje

Fillimisht është e rëndësishme që një person i cili vuan nga një sëmundje e mëlçisë të kuptojë simptomat e para që jep kjo sëmundje, sipas specialistit Ylli Merja ja cilat janë simptomat që ju tregojnë se mund të vuani nga një sëmundje e mëlçisë:

“Kemi të bëjmë me disa këputje trupore, lodhje pa shkak ose nganjëherë ndihemi që në mëngjes si të lodhur ose duhet të kuptojmë shenjat që po toksifikohemi, psh: një urinim I pakët, por me ngjyrë shumë të errët si ajo birra e zezë. Ndërsa një shenjë tjetër është që sytë fillojnë të zverdhen pak dhe më pas shoqërohet me një zverdhje në fytyrë” u shpreh ai.

Por si t’i kuptojmë këto simptoma, mjeku popullor Ylli Merja thotë se mund t’I vëzhgoni  lehtësisht pasi të konsumoni një vezë:

“Zieni një vezë, ta haj atë sot dhe të shikojë sytë  dhe fytyrën nesër në ëmngjs esëll sa cohemi  do të shikojmë këtë pjesën e zbardhur të globusit të syrit që është I verdhë, atëherë personi duhet të shkojë patjetër tek mjeku” tha ai.

Por çfarë i duhet mëlçisë për tu pastruar, cilat janë ushqimet, bimët dhe përzierjet bimore që e ndihmojnë në rikuperim?

“Hirra me pak nga këto shtesat që ne përmendim ajo është e mjaftueshme për të bërë këtë detoksin. Nëse do të përdorim ujë me këto frutat si limon, ekeveria, majdanoz, aloe vera, mollë e lëmë tërë natën dhe mund ta pijmë gjatë ditës, është një detoks I mrekullueshëm’’ u shpreh mjeku alterntativ Ylli Merja.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • WTF: 22/11/2021 13:08

    O zot cfare paditurie shperndahet ketu! Po t’u zverdhen syte dhe lekura je ne graden e fundit dhe nuk te ben derman asgje. Vetem analiza vjetore e gjakut per funksionimin e melcise dhe kolesterolin mund te zbuloje ne kohen e duhet problemet ne melci. Mos i keqinformoni njerezit duke i dhene hapesira personave te palicensuar si meeker.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

Për herë të parë në Shqipëri, Inter zhvillon miqësore me klubin e Superligës

Për herë të parë në Shqipëri, Inter zhvillon miqësore me klubin e Superligës