Mjeshtri i peisazhit, Pashk Përvarthi çon në Lezhë 28 piktorë, bukuritë e natyrës i hedhin në tejalo

Bukurite natyrore të rajonit të Lezhës u hodhen në telajo përmes penelit të 28 piktoreve më të mire nga trevat shqiptare.Ata qëndruan në këtë zonë për 5 dite me radhe, dhe punimet e tyre u prezantuan përmes një aktiviteti të veçantë të organizuar në Shëngjin, ku u ekspozuan të gjitha punimet e tyre.

Kjo nisem e cila vjen për të dytin vit radhazi u ndërmor nga piktori lezhjan Pashk Përvathi, sipas të cilit Lezha mbetet një frymëzim per artistet e artit figurativ dhe piktura është mënyra më e mire për të prezantuar këtë zone me resurse te jashtëzakonshme.

“Natyra e bukur dhe stina e pranverës u bashkuan në një. Piktorët janë befasuar tek porti i Shëngjinit. Janë realizuar 60 piktura që ekspozohen këtu”, tha piktori Pashk Përvathi.

Lezha të jep mundesi për të shprehur në maksimum talentin në artin figurativ thonë piktoret, të cilët u bënë pjesë e kësaj kolonie. Ne këtë ekspozite u prezantuan 60 piktura të artisteve shqiptar, ku pjesa më e madhe të cilave ishin peisazhe të zonave më të bukura të Lezhës.

R.D/N.Xh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord që personat e së njëjtës gjini të martohen ligjërisht?×

Lajmi i fundit

Durrës/ 24-vjeçari plagoset me armë zjarri, paraqitet në spital! Rrethanat e paqarta

Durrës/ 24-vjeçari plagoset me armë zjarri, paraqitet në spital! Rrethanat e paqarta