Fermerët e Korçës në protestë: 20 mijë tonë mollë pa shitur, na ka dëmtuar importi nga Serbia e Greqia! Qeveria të marrë masa

Thuajse 90% e prodhimit të mollës në qarkun e Korçës ka mbetur pashitur për shkak të konkurencës nga vendet e rajonit, Greqia, Maqedonia e Veriut dhe Serbia. Fermeret dhe grumbulluesit protestuan sot duke kërkuar nga qeveria të marrë masa lehtësuese për prodhimin vendas.

Fermerët dhe grumbulluesit e Maliqit protestuan këtë të shtunë pasi mollët kanë mbetur stok nëpër magazinat frigoriferike. Ata thanë se nga vjeshta e deri më sot kanë shitur vetem 20% të prodhimit, pasi po i konkuron molla e importit, kryesisht nga Greqia e Serbia.  Bujar Muco, nga Shoqata e Biznesit të vogël dhe te mesëm u shpreh se mbi 20 mijë ton mollë kanë mbetur pashitur në të gjithë qarkun e Korcës pa llogaritur sasinë e prodhimit nga fermerët e vegjël.

“Njëzetë mijë ton që janë në qarkun e Korçës janë të pa shitura, nëpër frigorifera të depozituar. Qeveria ka levat e saj për të kufizuar importin e jashtëm derisa prodhimi vendas të shitet”,- është shprehur Muço.

Fermeret kërkojnë nga qeveria të favorizojë prodhimin vendas, duke rritur taksën doganore për prodhimet e importit.

“Kam prodhuar 2 mijë kuintalë mollë dhe nuk kam shitur gati 20% të mollës, pjesën tjetër e kam në magazinë, se serbi dhe greku na kanë bllokuar në shitjen e mollëve dhe nuk po e shesim dot. Në qoftë se shteti të bllokojë doganat, të paktën një muaj sa të shesin prodhimin ton ne do të mblidhemi me gjithë familjet tona, me burra, me gra, me traktorë, me zetorë dhe do të  bllokojmë rrugën”,- tha një fermer.

Fermerët u mblodhën në fshatin Zviricinë dhe protestuan paqësisht, por paralajmëruan se do të bllokojnë aksin nacional Korcë-Pogradec nese qeveria nuk do t’i japë zgjidhje kërkesave të tyre.

SI.E./K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 04/02/2024 01:37

  Ndersa po e ja lexoj kete artikull,nena ime thote se mire t'ju behet korcareve sepse jane kurnace e lakmitare,sikur fyti te te jete duke t'u thare dhe nje molle nuk t'a japin! Nena ka punuar me korcare dhe i njeh mire.S.d.q,mua me vjen keq se punojne,mundohen dhe po u vete malli dem kot.Perpunimi do te ishte veprimi me i duhur,sepse nga pergjigjia qe u dha dje ministria blektoreve,qe kerkojne dhe ata ndihmen e shtetit per problemet e tyre,duket qe shteti punon vetem per oligarket dhe investitoret strategjike! Nje tjeter metode qe perdorin fermeret ketu ku jetoj, qe mendoj qe mund te ndihmonte shume fermeret ne Shqiperi,eshte qe hapin fermat direkt per bleresit.Vendosin nje cmim per mallin dhe bleresit e mundshem vijne familjarisht,zgjedhin e mbledhin vete prodhimin direkt nga pema,toka,o shkurrja,sipas llojit dhe fermeri ua peshon ne fund dhe paguajne.Kjo metode ka disa te mira,e merr prodhimin direkt ne peme,pra super te fresket,u kursen fermereve koston e krahut te punes,transportit e grumbullimit,cmimi i shkon direkt fermerit e nuk rritet nga distanca e shitjes nga nje qytet ne qytet dhe nga ana tjeter i meson femijet me ndjenjen e punes qe te vegjel, se kenaqen kur i mbledhin vete prodhimet dhe kalojne nje kohe te kendeshme ne natyre me familjen.Njoh plot shqipo qe jetojne ketu, qe shkojne ne ferma te tilla per molle ,rrush,luleshtrydhe,etj,sepse kushtojne shume here me lire se sa t'i blesh ne tregun fshatar,apo supermarket.Ne Shqiperi duket qe nuk e njohin akoma kete praktike!

  Përgjigju
 • Turi: 04/02/2024 01:15

  Kur thoshte Dulla qe kapitalizmi eshte i eger, ju se besonit. Liri demokraci.....

  Përgjigju
 • ylli: 03/02/2024 23:50

  te ndertohet nje fabrike per prodhim lengu molle dhe recelrash.ne korce,...kjo eshte zgjidhja....

  Përgjigju
  • Alex: 04/02/2024 18:38

   Qe tja pini lengun pastaj

 • miri: 03/02/2024 21:26

  mund te perpunohet meqe cmimi eshte ulur. ata nuk i konkurroni dot sepse kane prodhim te madh kane edhe shtetin nga pas, kurse ju jeni jetime

  Përgjigju
 • Zari: 03/02/2024 18:18

  Molla e importit panvarsisht kostove te transportit e tregtareve, prap me e ulet se e korces. Doganat e qeveria te incentivoje produktin e brencem e jo te serbit e grekur. Ngrini taksat per importet dhe ja u zgjidh puna

  Përgjigju
 • Arben: 03/02/2024 16:36

  Molla nuk ka nacionalitet! Ajo qe pelqehet nga populli do blihet. Pse u dashka shitur me zor molla e x-it dhe te bllokohet molla e y-it??? Korcaret le ti shesin mollet ne Serbi nqs ua pranon tregu! Nqs nuk ua pranon as tregu shqiptar le te nderrojne biznes! E thjeshte!

  Përgjigju
 • Tirana: 03/02/2024 15:38

  Ske faje se tirana punu per grekete e sebete

  Përgjigju
 • Ana: 03/02/2024 15:11

  Sa gjynah te blesh produkte te huaja ne nqs se ke mundesi te blesh produkte vendi ne bote preferohen te vendit ne radhe te pare.

  Përgjigju
 • e drejta: 03/02/2024 13:12

  ULNI CMIMET DHE SHITEN....ESHTE SHUME E THJESHTE

  Përgjigju
  • Partia: 03/02/2024 13:39

   Patjetër, ti falin ty dhe partisë tënde. Familjen do e mbajnë me sufllaqe si ty.

 • tani: 03/02/2024 12:49

  te bllokohet hyrja e molleve nga jashte....

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Ylli Pata: Çfarë fsheh mosregjistrimi i PD-së në Himarë?

Ylli Pata: Çfarë fsheh mosregjistrimi i PD-së në Himarë?