Moratoriumi, Kuvendi voton nesër
Gaci letër PD: Hiqeni, dëm turizmit

Moratoriumi, Kuvendi voton nesër<br />Gaci letër PD: Hiqeni, dëm turizmit
TIRANË – Socialistët deklarohen të vendosur për të hequr kufizimin e lëvizjes së skafeve në ujrat shqiptare. Deputeti socialist Artan Gaçi një ditë përpara votimit në Kuvend, i ka kërkuar deputetëve demokratë që të votojnë pro shfuqizimit të moratoriumit të mjeteve lundruese. Në një letër drejtuar deputetave të djathtë
në qarqet bregdetare dhe atyre në zonat me dalje në liqenin e Shkodrës, Fierzës dhe Pogradecit , Gaci deklaron se po ndëshkohet turizmi shqiptar.
“Zgjatja e këtij moratoriumi do të thellonte absurdin e një ligji që nuk përmbush asnjë qëllim përvecse penalizimit të industrisë së turizmit. Ky është një shembull, të tregojmë se nuk nevojitet presioni i ndërkombëtarëve për tu marrë vesh për ato cështje qeë përbëjnë prioritet kombëtar. Vota juaj në favor të shfuqizimit është prova që duhet t’u japim shqiptarëve se interesat e tyre janë mbi interasat partiake “, deklaron Gaci në letrën e tij.

KËRKESA E PS
Kuvendi do të votojë në seancën e së enjtes kërkesën e socialistëve për të shfuzqizuar të ashtquajturin Moratorium për skafet. Në bqzë të këtij vendimi të hartuar fillimisht nga qeveria Nano e më pas i votuar dhe në parlament pas ardhjes në pushtet të demokratëve, në ujrat shqiptare ndalohet lëvizja e skafeve. PS argumenton në kërkesën e saj se ky vendim ligjor po dëmton seriozisht turizmin në vend.

(al.qe/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

Goditi me grusht efektivin, Gjykata liron nga paraburgimi 22-vjeçarin në Tiranë

Goditi me grusht efektivin, Gjykata liron nga paraburgimi 22-vjeçarin në Tiranë