Dhuna në protestën e PD-së, burg Florenc Hoxhës dhe 'Ujkut të Cërrikut'

Ish-kreu i Policisë Bashkiake Florenc Hoxha mbetet në burg. Gjykata e ka vlerësuar të ligjshëm arrestimin e tij pas protestës së dhunshme të opozitës të shtunën para kryeministrisë. Bashkë me të u dha masa e sigurisë në Gjykatën e Tiranës, edhe për 18 protestues të tjerë që u arrestuan pas protestës që degjeneroi në dhunë. Mes të arrestuarve ishin edhe dy gra ndaj të cilave u vendos masa detyrim paraqitje, ndërsa për protestues të tjerë u vendos edhe masa e arrestit në shtëpi.

Bashkë me Florenc Hoxhën arrest me burg u vendos edhe për Saimir Rexhepin, njohur si Ujku i Cërrikut. Në total, u vendosën 6 arreste me burg, 7 arrest shtëpie dhe 6 masa detyrim paraqitje.

Në seancë i mbrojti avokat Ivi Kaso, njëherësh përfaqësuesi ligjor i Partisë Demokratike, i cili tha se e gjitha ishte një proces politik.

"Florenc Hoxhën e arrestuan se mbështeti Bashën dhe s'ka asnjë provë qe ai ka prishur veprën e artit të shëmtuar dhe pa leje që Prokuroria e quan vepër artistike kërpudhën. Protestuesit s'kanë ushtruar dhunë por veprime simbolike kundër të keqes qe ju ka shkaktuar qeveria. Qeveria të arrestojë kriminelet që janë rrugëve me kobure e jo siç bën Drejtori i Policisë që shoqëron të kërkuarit u jep edhe kafe kur ata vendosin të vetëdorzohen", th Kaso.

Masat e dhëna nga Gjykata e Tiranës

Florenc Hoxha arrest me burg

Sajmir Rexhepi arrest me burg

Resul Daci artest me burg

Ilir Hamedani arrest me burg

Agim Peposhi arrest me burg

Ferit Dankshi arrest me burg

Emanuel Nallbani arrest me shtepie

Naim Haxhiu arrest ne shtepi

 Andon Gjini arrest shtepi,

David Linati arrest shtepie

Festim Bakitaku arrest shtepie

Vedion Dine arrest shtepie

Ndue Tuci arrest shtepie

Suzana Dimushi detyrim paraqitje,

Mitat Fieraku detyrim paraqitje

Luftar Jakupi detyrim paraqitje

Pellumb Gjetoshelna detyrim paraqitje

Shpresa Lini detyrim paraqitje

Hasan Jakupi detyrim paraqitje

Të arrestuarit dolën para gjyqtares Rexhina Mlika e cila dha vendimin për secilin prej tyre, të vënë në akuza për katër vepra penale, kundërshtim të policisë, dëmtim prone me dashje, protestë pa leje dhe prishje të qetësisë publike.

Ashtu siç i mbështetën që në momentin e arrestimit në polici, edhe këtë të martë, deputetët e Partisë Demokratike shkuan jashtë Gjykatës për të shfaqur mbështetje ndaj të arrestuarve, militantë dhe mbështetës të kësaj force politike.

10 deputetë të PD-së kërkuan lirimin e të arrestuarve, pasi siç edhe më herët janë shprehur, dhunën në protestë e kanë quajtur të orkestruar nga kryeministri Edi Rama.

Ndërkohë edhe pse ishte pjesë e protestës së të shtunës për rrëzimin e qeverisë Rama, LSI nuk  dërgoi asnjë përfaqësues të saj për t'i dalë në mbështetje të arrestuarve për dhunën që shpërtheu me shkatërrimin e derës së kryeministrisë dhe instalacionit të kërpurdhës.

VIDEO/Të arrestuarit protestë brenda kafazit të gjykatës

VIDEO/Masat e policisë te Gjykata Penale e Tiranës

G.M./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A ju duket i drejtë vendimi për hapjen e listave dhe ndalimin e koalicioneve parazgjedhore?

Komento

Komente

 • 2122: 19/02/2019 20:30

  o zote pse

  Përgjigju
 • Ujku: 19/02/2019 18:16

  Mbas burgut ujku behet dele

  Përgjigju
 • Berat: 19/02/2019 18:15

  Hahahahahahah Ujku cerikut ne burg me anetaret e PD imagjinoeni vet ca partie esht PD parti llumi parti lypsash

  Përgjigju
 • Garilla i Vlores: 19/02/2019 17:41

  Aty te pafsha o ujku cerrikut.ti je bishe PD

  Përgjigju
 • TONI: 19/02/2019 16:08

  pas burgut ujkun e cerikut pd do e bej deputet

  Përgjigju
 • Populli: 19/02/2019 16:01

  Denim shembullore per kete banditin Florenc Hoxhen

  Përgjigju
 • tini: 19/02/2019 15:44

  Digjet kryeministria dhe perdoren hekura ne protesten e dhuneshme dhe drejtesia i perkedhel perdorusit e forces me detyrim oaraqitje . Ky vend nuk behet same kete drejtesi qe kemi. Shqiptaret jane te detyruar te jetojne ne padrejtesi. Fkamur Noka kap prej fyti oficerin e pilicise se Turanes dhe asnje mase Ne rast se gjykatesit kane frike nga PD, te largohen nga sistemi . Populli nuk ja ka borxh ti paguaj per padrejtesine qe japin

  Përgjigju
 • Ben Tironci: 19/02/2019 15:30

  Florenc Hoxha me shk***** nuk e bo nena me

  Përgjigju
 • Redi: 19/02/2019 15:06

  Ne ç'fare shpellash i mban Sala kta?Bo bo turp nga bota qe na sheh,kta jan shpellar akoma si mund ti fusim ne Europa.

  Përgjigju
 • agim: 19/02/2019 14:19

  Sa njers pa fytyre keta deputet pjesmarres ne krim pjesmarres ne gjykate per lirim.Sidomos ky perfaqsuesi ligjor duket dhe pa nivel.Edhe thiot skishte dhune etjetj. po te kishte gjykats serios edhe kete e fute ne grupin keqbers dhe denohet te pakten 5 vjet.

  Përgjigju
 • Robshi: 19/02/2019 12:39

  Keta do marrin demshperblim si te perndjekur politik te regjimit edvinist...

  Përgjigju
 • ???: 19/02/2019 12:33

  PSE DUHEN LIRUAR KETA???Se na shtojne kosto per te paguar ne te tjereve???Apo se demtojne imazhin e Shqiperise qe mund te ndikoje hapjen e negociatave pervte qene vend kandidat I BE-se????O deputete mesoni te silleni e flisni si njerez se e keni bere balte me sjelljen vulgare e rrugacerore!!!

  Përgjigju
 • toni: 19/02/2019 12:26

  mos i lironi se do kafshojn njerez po dolen jasht

  Përgjigju
 • [email protected]: 19/02/2019 12:10

  Majmunat

  Përgjigju
  • Lishi: 19/02/2019 17:37

   Ho ho qishtu oosht.×

Lajmi i fundit

John

'Pas vdekjes', premierë në teatrin në natyrë të Korçës