Mos pini kafe para se të bëni pazare, ja çfarë thotë një studim i fundit

Mos pini kafe para se të bëni pazare, ja çfarë thotë një studim i fundit

Foto ilustruese

Një studim i fundit thotë se si konsumimi i kafeinës ndikon në zakonet e shpenzimeve. Studimi sugjeron pirjen e kafesë përpara një udhëtimi, apo shëtitjeje sesa përpara blerjeve sepse do të keni më shumë shpenzime, bazuar kjo në një eksperiment social.

Në studim, një ekip kërkimor i Universitetit të Floridës Jugore kreu katër eksperimente: tre eksperimente ishin në dyqanet me pakicë dhe një eksperiment ishte në internet. Për eksperimentet në dyqan, një makinë ekspres u pozicionua në hyrjet e destinacioneve të blerjeve: dy dyqane kombëtare të mallrave shtëpiake në Francë dhe një dyqan në Spanjë. Në secilin nga tre eksperimentet, rreth 300 blerësve iu ofrua një pije falas kur hynë në dyqan. Gjysmës së pjesëmarrësve iu dhanë filxhanë që përmbanin kafe, ndërsa filxhanat e mbetur u mbushën me ujë ose pije pa kafeinë. Pjesëmarrësit konsumuan pijen e tyre para blerjes dhe më pas ndanë faturat e tyre me studiuesit.

Rezulton se blerësit që zgjodhën të pinin kafe blenë më shumë artikuj dhe shpenzuan më shumë para sesa ata që zgjodhën të mos pinin kafe.

Blerësit që pinin kafe gjithashtu blenë më shumë sende jo thelbësore, gjëra të tilla si qirinj aromatike dhe aroma, në krahasim me grupet e  tjera. 

Eksperimenti i blerjeve në internet dha rezultate të ngjashme. Gjithsej 200 studentë të kolegjit u ndanë në dy grupe në bazë të llojit të kafesë që u jepej për të pirë: me kafe ose pa kafe. Pjesëmarrësve iu dha një listë me 66 produkte dhe u pyetën se cilat artikuj do të donin të blinin. Studentët me kafeinë zgjodhën blerjet impulse (gjëra si masazhuesi) me ritme më të larta se sa kolegët e tyre pa kafeinë. Në të kundërt, grupi “pa kafe” fokusohet kryesisht në blerjen e artikujve praktik si fletoret.

Çfarë do të thotë kjo për ju?

Studimi është një kujtesë për të qenë të ndërgjegjshëm se çfarë i motivon blerjet tuaja. “Ndërsa sasitë e moderuara të marrjes së kafeinës mund të kenë përfitime pozitive shëndetësore , mund të ketë pasoja të padëshiruara të konsumimit të kafeinës gjatë blerjeve,” vëren Dr. Bisëas.

Mund të jetë më mirë të shijoni filxhanin e kafesë pas udhëtimit tuaj për blerje , ndoshta si një shpërblim për t'iu përmbajtur listës suaj të dhuratave!

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit