"Motit", Rovena Dilo fiton çmimin e karrierës në Festivalin e RTSH-së me këngën që shkroi vetë, Ciko për fituesin e Eurosong: Publiku është në provë!

Rovena Dilo gjate vleresimit me Cmim te Karrieres ne Fest'61

Këngëtarja Rovena Dilo është fituesja e çmimit të Karrierës, në këtë edicion të 61 të Festivalit të Këngës. Ky çmim jepet për ata artistë që kanë kontriubuar për më shumë se dy dekada në muzikën shqiptare. Dilo u vlerësua për këngën "Motit", tekstin e të cilës e ka shkruar vet. Ndërsa vlerësimi u dorëzua nga muzikanti Zhani Ciko, po ashtu anëtar i jurisë, i cili shprehu dhe mendimin e tij sa i përket risisë së këtij viti, që krahas çmimit të parë të Jurisë, do të jetë publiku që do të vendos përmes sms-ve, këngëtarin përfaqësues për në Eurosong.


"Unë mendoj se është një zgjidhje, koha do të tregojë se sa do të vazhdojë. Është një përgjegjësi për publikun. Nëse juria bën vlerësim për për performancën, edhe publiku do të ndiejë peshën e merr përgjegjësinë e përfaqësimit. Pra publiku është në provë!", thotë Ciko
 


Lajmi kryesor:

Festivali i Këngës, juria profesioniste dhe e medies, dorëzojnë çmimin e parë, Erma Mici, vajza e stilistit të njohur, shpallet artistja debutuese më e mirë


A.D/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Vritet polici në Kosovë, a po reagojnë si duhet ndërkombëtarët ndaj Serbisë×

Lajmi i fundit

Përplasen dy makina në Prrenjas, një i lënduar

Përplasen dy makina në Prrenjas, një i lënduar