Muaji i shenjtë i Ramazanit, besimtarët myslimanë nisin agjërimin nën masat të shumta anti-COVID

Hëna e Re nisi të shfaqej në Arabinë Saudite, duke shënuar zyrtarisht në perëndim të diellit nisjen e muajit të shenjtë të Ramazanit.  E së bashku me të miliona myslimanë në të gjithë botën kanë nisur sot agjërimin, muajin e sakrificës, tolerancës dhe shprehjes së devotshmërisë ndaj zotit.

Gati 2 miliardë myslimanë në të gjithë botën do të mbajnë Ramazanin kur për një muaj besimtarët do të qëndrojnë pa ngrënë e pa pirë nga agimi deri në muzg.

Zakonisht pelegrinët mbushin vendet e shenjta të Mekës, por në kushtet e pandemisë janë pranuar vetëm ata persona që janë imunizuar kundër COVID-19. Shumë vende kanë lejuar lutjet komunale me rregulla të rrepta të distancës shoqërore në kontrast me xhamitë e zbrazëta një vit më parë kur muaji më i shenjtë përkoi me kulmin e infeksioneve nga COVID-19.

Njerëzit zakonisht e hapin iftarin në mesin e anëtarëve të familjes dhe miqve në shtëpi ose në restorante, me një vakt të njohur si iftar, por për shkak të pandemisë një traditë e tillë është eliminuar pothuajse plotësisht.

Masat paraprake kundër Korona virusit do të thotë që tubimet e mëdha publike ku festohet Ramazani do të jenë përsëri të kufizuara apo të ndaluara.

Për miliona besimtarë në të gjithë botën, prishja e agjërimit është një event i përbashkët, i cili këtë vit do të jetë i kufizuar në marrëdhëniet më të ngushta familjare.

Besimtarët këshillohen të marrin masat e nevojshme paraprake, veçanërisht duke pasur parasysh që tregjet do të jenë të mbushura nga qytetarët që blejnë përbërës për fundin e vaktit të shpejtë ditor.

Për myslimanët, Ramazani është muaji në të cilin ajetet e para të Kuranit, iu zbuluan Profetit Muhamed më shumë se 1,400 vjet më parë.

Agjërimi gjatë Ramazanit është një nga pesë shtyllat e Islamit, së bashku me deklaratën e besimit, l namazin e përditshëm, dhënien e zekatit dhe kryerjen e pelegrinazhit të Haxhit në Mekë.

 

 

S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Raporti i OSBE-ODIHR për zgjedhjet e 25 prillit: si te duket?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Rama mbërrin në Shkup, i shoqëruar nga Vuçiç dhe Zaev! Kryeministri i Maqedonisë së Veriut: Ballkani është shtëpia jonë e përbashkët europiane