Mungesa e ilaçeve, ministri Beqaj
"Është përmirësuar situata"

Mungesa e ilaçeve, ministri Beqaj<br />
SHKODER-Ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj ka zhvilluar një vizitë të paparalajmëruar në spitalin rajonal të Shkodrës, duke parë nga afër realitetin tek ky institucion. Ne deklaratë për mediat ministri, Beqaj është ndalur tek investimet që do të kryhen në këtë spital.
 
“Është bërë tashmë publike, ne duam në këtë spital të fillojmë të ofrojmë shërbimin e kimioterapisë. Do të fillojmë vitin e ardhshëm me instalimin e një angiografi , hemoderamikë dhe koronografi këtu, por gjithashtu me një fond që është  dhënë nga Banka e Këshillit të Europës, po mendojmë të fuqizojmë kapacitetet e reparteve të reanimacionit, jo të reanimacionit të përgjithshëm , por reanimacionit që do të na duhet në funksion koronografisë dhe diçka në reanimacionin e pediatrisë”, deklaroi Beqaj.
 

Edhe pse ka pak vite që është investuar në këtë spital, përsëri problemet janë të shumta sa i përket ambienteve por edhe furnizimit me medikamente shtesë.
 
Nga ana tjetër për mungesën e medikamenteve, ministri pranon se janë kryer ndërhyrje për përmirësimin e situatës, por nuk harron t’u kërkojë vetë mjekëve kujdes në këtë drejtim.
 Redaksia Online
(g.f/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Vendosja e armëve bërthamore ruse në Bjellorusi, Borrell: Gati për sanksione të reja

Vendosja e armëve bërthamore ruse në Bjellorusi, Borrell: Gati për sanksione të reja