Musaka me groshë nga zonja Albana

Musaka me groshë

Përbërësit:

  • 500 gr groshë
  • 200 gr djathë kaçkavall / djathë i bardhë
  • 5 kokrra vezë
  • 4 lgj gjalpë ose ajkë
  • Kripë, piper

Përgatitja:

Pasi e kemi pastruar dhe lënë groshën në ujë e vendosim të ziejë. Lëngun e parë e derdhim dhe e vendosim sërish të ziejë duke u kujdesur që kokrrat të qëndrojnë të plota, mos shpërbëhen. 

Më pas kullojmë lëngun. Vendosim në një tavë shtresën e parë të groshëve, vendosim vezët e ziera të prera në feta dhe sipër shtojmë djathë kaçkavall ose të bardhë të thërrmuar. Shtrojmë shtresën e dytë me groshë dhe vezë të rrahura me pak qumësht, ajkë ose gjalpë. E vendosim tavën në furrë të piqet në temperaturën 200 gradë Celsius për 30 minuta.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Listat e deputetëve të hapura në 2/3 dhe jo plotësisht, jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Itali/ Rai gjobitet me 206 mijë euro për reklamë ‘të fshehtë’

Itali/ Rai gjobitet me 206 mijë euro për reklamë ‘të fshehtë’