NATO paralajmëron Rusinë: Çdo veprim agresioni nga Rusia mbi Ukrainën do paguhet me një çmim të lartë

Një paralajmërim nga NATO në mbrojtje të hapur ndaj Ukrainës ka theksuar edhe më shumë tensionet e Rusisë me SHBA. Për çdo ndërhyrje apo shenjë agresioni kundrejt Ukrainës, Rusia është e detyruar të paguajë një shifër të lartë me një çmim goxha të kripur.

Tre anëtarë të NATO-s paralajmëruan Rusinë se do të paguante çmimin nëse Moska tregon ndonjë agresion ndaj Ukrainës, mes spekulimeve se Moska mund të peshonte një tjetër inkursion në territorin e fqinjit të saj.

"Çdo veprim përshkallëzues nga Rusia do të ishte një shqetësim i madh për Shtetet e Bashkuara dhe çdo agresion i rinovuar do të shkaktonte pasoja të rënda," u tha gazetarëve Sekretari i Shtetit Antony Blinken në një takim të ministrave të jashtëm të NATO-s në Riga, ndërsa Gjermania dhe Britania aprovonin gjithashtu.

Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas tha se Moska do të duhet "të paguajë një çmim të lartë për çdo formë agresioni", ndërsa Sekretarja e Jashtme britanike Liz Truss paralajmëroi Moskën se "një inkursion në Ukrainë do të ishte një gabim strategjik".

Një ditë më parë, homologu i tyre ukrainas, Dmytro Kuleba , paralajmëroi për një pushtim të mundshëm rus dhe pretendoi se tani ishin 115,000 trupa ruse të vendosura afër kufirit . Këto shifra nuk mund të verifikoheshin në mënyrë të pavarur. Moska aneksoi gadishullin ukrainas të Krimesë në vitin 2014 dhe gjithashtu mbështet separatistët pro-rusë në rajonet lindore të Ukrainës, Luhansk dhe Donetsk, të njohur kolektivisht si Donbas. Sipas vlerësimeve të OKB-së, rreth 13,000 njerëz kanë vdekur atje që nga fillimi i konfliktit shtatë vjet më parë. Planet e drejtuara nga Franca dhe Gjermania për një marrëveshje paqeje kanë dështuar.

Është e paqartë se si do të përgjigjeshin shtetet e NATO-s nëse Moska do të dërgonte trupa përtej kufirit dhe nëse Rusia do të rrezikonte vërtet një përshkallëzim të tillë. Vendet perëndimore tashmë e kanë sanksionuar Rusinë për konfliktin . Masat më të ashpra ndëshkuese janë një mundësi. Kremlini kundërshtoi akuzat për një ripërtëritje në javët e fundit, duke thënë se mund të lëvizë trupat në territorin e tij sipas dëshirës.

Të martën, presidenti Vladimir Putin tha se Rusia ishte e shqetësuar për stërvitjet ushtarake të NATO-s në kufirin e vendit të tij. "E gjithë kjo përbën një kërcënim për ne," tha Putin, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve Novosti. Truss i Britanisë u përgjigj me një deklaratë me shkrim. "Ne e kemi parë këtë libër lojërash nga Kremlini më parë kur Rusia pretendoi në mënyrë të rreme aneksimi i saj i paligjshëm i Krimesë ishte një përgjigje ndaj agresionit të NATO-s. NATO është një aleancë e krijuar mbi parimin e mbrojtjes, jo provokimit. Çdo sugjerim që NATO po provokon rusët është qartësisht i rremë.

" Gjithashtu shqetësim në bisedimet e ministrave të jashtëm që përfundojnë të mërkurën është kriza e vazhdueshme, por në rënie në kufirin e Polonisë me Bjellorusinë, anëtare e NATO-s. Mijëra refugjatë janë bllokuar atje për javë të tëra, të cilët dyshohet se janë shtyrë drejt kufirit nga Minsku – një aleat i Moskës – në hakmarrje për sanksionet perëndimore.

Aleanca do të trajtojë gjithashtu çështjet e brendshme në bisedime, duke përfshirë një rishikim të vazhdueshëm të qëllimeve të saj kryesore strategjike. Ministrat po pajtohen gjithashtu me pasojat e misionit të tyre në Afganistan, i cili përfundoi në fatkeqësi këtë gusht, duke kryer një rishikim të brendshëm.

"Ky është një moment historik i rëndësishëm në rishikimin gjithëpërfshirës të angazhimit të bashkësisë ndërkombëtare në Afganistan dhe është vendimtar që ne të nxjerrim mësimet e nevojshme," tha Maas për këtë temë.

Menjëherë pas tërheqjes së trupave të NATO-s, talebanët militantë rifituan pushtetin në Afganistan, pothuajse dy dekada pasi u rrëzuan nga Shtetet e Bashkuara. Qëllimi i misionit fillimisht kishte qenë të parandalonte pikërisht këtë. Para fillimit të luftës, talebanët kishin strehuar terroristë ndërkombëtarë. Sulmet që goditën SHBA-në më 11 shtator 2001 u përgatitën në Afganistan.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha apo Berisha, sipas jush kush e ka mbështetjen e anëtarësisë së PD-së?×

Lajmi i fundit

John

Modric dhe Benzema i japin Realit trofenë e parë sezonal