NATO i dëboi 8 diplomatë, Rusia e kritikon:Keni shkatërruar mundësitë e dialogut

Rusia ka kritikuar vendimin e NATO -s për të zvogëluar numrin e diplomatëve në aleancën e mbrojtjes.

Ky veprim bie në kundërshtim me deklaratat e përfaqësuesve të NATO -s për një përmirësim të dëshiruar të marrëdhënieve, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov të enjten.

Peskov shtoi gjithashtu se këto veprime i pengojnë që të ekzistojë një dialog mbi normalizimin e marrëdhënieve.

"Sigurisht, këto veprime nuk na lejojnë të kemi ndonjë iluzion për një normalizim të mundshëm të marrëdhënieve dhe një rifillim të dialogut me NATO -n," tha ai. "Përkundrazi, këto perspektiva praktikisht janë shkatërruar plotësisht."

Aleanca e mbrojtjes kishte tërhequr më parë tetë diplomatë rusë nga akreditimi i tyre sepse pretendohej se kishin punuar për shërbimin sekret si anëtarë të misionit rus në NATO. Gjithashtu u vendos të zvogëlohet madhësia maksimale e misionit rus. Në vend të 20, vetëm 10 persona duhet të akreditohen në të ardhmen.

"Ne duhet të veprojmë kur shohim anëtarët e delegacionit rus në NATO duke kryer aktivitete që nuk korrespondojnë me akreditimin e tyre," tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO -s Jens Stoltenberg të enjten, duke përshkruar marrëdhëniet me Moskën si të këqija që kanë qenë që nga Lufta e Ftohtë e më tej.

Në të njëjtën kohë, norvegjezi theksoi se pavarësisht incidentit, NATO donte të mbante dialogun e saj me Moskën. Stoltenberg tha se ata ishin të gatshëm të thërrisnin një takim të Këshillit NATO-Rusi. Një ftesë është lëshuar shumë kohë më parë, por deri më tani Rusia nuk i është përgjigjur pozitivisht.

Ndërkohë, Stoltenberg e la të paqartë nëse zyrtarët rusë në NATO ishin të përfshirë në spiunazh klasik apo thjesht nuk ishin deklaruar si punonjës të shërbimit sekret. Vendimi për tërheqjen e akreditimit bazohet në gjetjet e vetë shërbimit të inteligjencës dhe asnjë koment nuk bëhet për të tilla, tha një zëdhënës i NATO -s të mërkurën në mbrëmje pak pasi u konfirmua vendimi kundër diplomatëve.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se strukturat shtetërore i kanë kapacitetet për të përballuar stinën e përmbytjeve?×

Lajmi i fundit

John

Putin: Njerëzit e vaksinuar me Sputnik nuk duhet të privohen nga e drejta për të udhëtuar