Ndahen çmimet për konkursin e leximit për fëmijë (VIDEO)

Çmimet e konkursit me video-regjistrime të fëmijëve me tematikë “Leximet e librave të dashur dhe librat antikuarë”, ku fëmijët lexojnë pjesë të preferuara edhe rrëfyejnë librin “më të vjetër” në bibliotekat e tyre, u ndanë në Qendrën Kombëtare të Librit edhe Leximit.

“Muajin qershor Qendra Kombëtare e Librit edhe Leximit ia dedikoi letërsisë shqipe për fëmijë, duke marrë një sërë nismash edhe iniciativat, që kanë në qendër ndërgjegjësimin e fëmijëve për të lexuar”, shprehet Alda Bardhyli, drejtoreshë e QKLL-së.

“Më shumë jam përpjekur që të përfytyroj, kënaqësinë që do të marrë një fëmijë që do marrë çmimin. Është diçka që shënjon jetën e tij, edhe ndoshta edhe i paracakton fatin në jetë”, shprehet Aliçka.

Në kuadër të nismës “Qershori, muaji i Letërsisë për Fëmijë”, konkursi u organizua në bashkëpunim me botuesen Anila Bisha, e njohur për botimet e librave për fëmijë.

“Ishte një eksperiencë e re për ne. Mendojmë ta zhvillojmë edhe në vitet në vijim, që të dalë përtej shtëpisë sonë botuese. Pasi nëse do të lexojmë libra të mirë edhe të zgjedhur, do të krijojmë një shoqëri më të mirë se sa i kemi sot”, shprehet botuesja Bisha.  

Fëmijëve gjatë ndarjes së çmimeve iu dorëzuan certifikata dhe një set librash, si dhuratë.  Me çmimin “Të rriturit për fëmijët”,  u vlerësua Ariela Dema. Për  “Leximin më të mirë” u vlerësua Doris Agalliu. Për “Leximin e letërsisë shqiptare nga fëmijë që jetojnë jashtë vendit” u vlerësua  Dea Kuchly. Për “Leximet e para” u vlerësua Aiden Muzhaqi. Nuk munguan as çmimet për “Antikuarë dhe lexim”, me të cilin u vlerësua Emili Koçi. Me çmimin e lexuesit u vlerësua Merlin Bajraktari Ndërsa, me çmimin special të leximit Raja Çerraga.

Anëtarët e jurisë që përzgjodhën këto çmime ishin shkrimtarja Rovena Rrozhani, regjisorja Eni  Jani  dhe  Aviola  Kristo.  

Foto nga ndarja e çmimeve

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i zyrtares së Shëndetësisë, a po e lufton SPAK korrupsionin?×

Lajmi i fundit

Rama shpallet ‘Qytetar Nderi’ në komunën Vaccarizzo Albanese në Kalabri: Gjest miqësie, kultura arbëreshe, gur i çmuar i historisë dhe traditës

Rama shpallet ‘Qytetar Nderi’ në komunën Vaccarizzo Albanese në Kalabri: Gjest miqësie, kultura arbëreshe, gur i çmuar i historisë dhe traditës