Ndalimi i dinarit, Vuçiç: BE dhe SHBA e dënuan, janë kundër Kurtit! Jemi të gatshëm të flasim me Prishtinën

Ndalimi i dinarit, Vuçiç: BE dhe SHBA e dënuan, janë kundër Kurtit! Jemi të gatshëm të flasim me Prishtinën

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, duke folur pas samitit rajonal në Tiranë, ka deklaruar se BE-ja dhe SHBA-ja janë kundër kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, sa i përket çështjes për heqjen e dinarit serb. 

Vuçiç shtoi se përfaqësuesit ndërkombëtarë nuk e kuptojnë pse Prishtina e ndërmori këtë veprim. 

 “Keni dëgjuar gjithë përfaqësuesit ndërkombëtarë nga SHBA-ja dhe Bashkimi Evropian, të gjithë janë kundër veprimeve të njëanshme të bëra nga regjimi i Kurtit në Prishtinë. Asnjë nuk e kupton pse po e bëjnë këtë". 

Megjithatë lë një derë të hapur për Prishtinën që të ulen në bisedime, ndërsa ka kujtuar se kryenegociatori i Prishtinës, Besnik Bislimi, nuk është paraqitur në takimin në Bruksel.

"Ne gjithmonë kemi qenë të gatshëm të flasim për gjithçka, për çdo çështje. Kemi dërguar delegacionin me kryenegociator në Bruksel për të biseduar, por pala tjetër nuk erdhi", shtoi Vuçiç.

"Shpresojmë se do të gjejmë një mënyrë për ta zgjidhur. Përndryshe, kjo do të krijojë probleme të mëdha për serbët që jetojnë në Kosovë dhe Metohi", tha  ai.


Lajmi kryesor:

BE 6 miliardë euro për Ballkanin, në Tiranë samiti për Planin e Rritjes, Varhelyi: Do të merret deri në 2027! Rama: Në qershor duam të jemi në zonën e pagesave në euro


B.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Durrës, ia rrëmbyen gjyshërit, mamaja merr 3 vjeçarin, falenderon policinë

Durrës, ia rrëmbyen gjyshërit, mamaja merr 3 vjeçarin, falenderon policinë