Ndërron jetë ish- ministri dhe ish- deputeti i PS-së në Shkodër

Ndërron jetë ish- ministri dhe ish- deputeti i PS-së në Shkodër

Ahmet Osja

SHKODËR- Është ndarë nga jeta ish-ministri i PS-së dhe ish-deputeti i PS së Shkodrës në vitet 1982 - 1991, Ahmet Osja. Profesori i Shkencave Bujqësore, Osja ndërroi jetë në moshën 80- vjeçare.

Kush ishte Ahmet Osja?
Ahmet Osja lindi në Shkodër në 1939, Profesor i shkencave bujqësore dhe mban Urdhri "Mjeshtër i Madh", viti 2009 nga Presidenti i Shqipërisë. Për afro 9 vjet (1982-1991) përfaqësoi rajonin e Shkodrës si deputet në Kuvendin e Shqipërisë. Ka qenë edhe ministër i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujërave si dhe lektor në Universitetin e Shkodrës.Ahmet Osja sipas është diplomuar në Institutin e Lartë Bujqësor sot Universiteti Bujqësor i Tiranës dhe punoi fillimisht si Agronom në zonën e Dukagjinit, në Stacionin e Zooteknisë në Shkodër.

Për afro 30 vjet punoi si ekspert dhe pastaj si drejtues në Instituti i Misrit dhe Orizit Si koleg i afërt i Akademikut dhe shkencëtarit , Hysen Laçej , njihet për rolin e çmuar në krijimin e hibrideve të rinj të misrit si dhe evolimin e teknologjisë së tij.

1982 - 1991 Afro 9 vjet përfaqësoi rajonin si deputet në Kuvendi i Shqipërisë.

Profesor Osja ka qënë edhe Ministër i Ministria e Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave si dhe lektor në Universiteti i Shkodrës.
2009 - Mjeshtër i Madh nga Presidenca e Republikës.

2009 - Këshilli Bashkiak i Shkodrës e ka shpallur Profesorin Ahmet Osja " Mirënjohja e Qytetit" .

2009 - Forumi i Intelektualëve Shqiptarë , dega Shkodër përfaqësuar nga ish kryetari Gëzim Uruçi e vlerësoi si intelektual i shquar, emblemë e qytetarisë, me njohuri të gjithanëshme në shumë fusha të shkencës e kulturës dhe një personalitet i historisë shqiptare

2010 - Nderi i Akademia e Shkencave, ishte titulli nga kryesia e akorduar ciceronit të bujqësisë Profesor Ahmet Osja.

2016 - Honoris causa

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • kastriot: 23/02/2020 21:55

  Nuk shkoj ne miting se me ze koronavirusi

  Përgjigju
  • Meti: 24/02/2020 00:14

   Do gjem nje mask per ty!!!

 • Sondazhi i ditës:

  Beteja në PD për anëtarët e KZAZ, cilën listë duhet të regjistrojë KQZ?×

Lajmi i fundit

Lufta/ Kievi: Rusia po përgatit një ofensivë të madhe për 24 shkurt, ditën që shënohet 1 vit nga nisja e luftës

Lufta/ Kievi: Rusia po përgatit një ofensivë të madhe për 24 shkurt, ditën që shënohet 1 vit nga nisja e luftës