Ndërron jetë në moshën 76-vjeçare këngëtarja dhe aktorja Jane Birkin! U gjet e vdekur në apartamentin e saj në Paris

Ndërron jetë në moshën 76-vjeçare këngëtarja dhe aktorja Jane Birkin! U gjet e vdekur në apartamentin e saj në Paris

Jane Birkin

Këngëtarja dhe aktorja e njohur anglo-franceze, Jane Birkin ka ndërruar jetë në moshën 76-vjeçare. Sipas mediave franceze ajo u gjet e pajetë në apartamentin e saj.

Birkin lindi në Londër më 14 dhjetor 1946 nga një nënë aktor dhe baba oficer detar. Në moshën 17-vjeçare, ajo u martua me kompozitorin e James Bond, John Barry, por martesa zgjati vetëm tre vjet.

Ajo u bë e famshme pasi luajti në filmin Bloë-Up të vitit 1966, i cili shfaqte një skenë në të cilën Birkin u shfaq nudo përpara se luante në një komedi romantike satirike Slogan së bashku me poetin pop Serge Gainsbourg.

Edhe pse ishte franceze e natyralizuar, ajo kishte ruajtur gjithmonë një theks britanik që dallohej nga toni i zërit të saj. Këngëtarja ishte e martuar me kompozitorin John Barry me të cilin kishte një vajzë Kate. Kjo u pasua nga lidhja e saj me Serge Gainsbourg, me të cilin, përveç një marrëdhënieje personale, ajo kishte një marrëdhënie profesionale që e solli në krye të top-listave në vitin 1969.

Gjatë lidhjes së tyre 10-vjeçare, ata patën një vajzë në vitin 1971, aktoren e njohur Charlotte Gainsbourg, ndërsa në vitin 1976, Birkin u shfaq edhe në filmin kontrovers “Je t’aime moi non plus” me regji të Gainsbourg.

Sipas mediave franceze, Birkin, e cila së fundmi kishte anuluar koncertet për shkak të problemeve shëndetësore, u gjet e vdekur në shtëpinë e saj në Paris.

“Kam qenë gjithmonë optimiste dhe e kuptoj se më duhet kohë që të mund të jem sërish në skenë me ju”, tha ajo në maj kur njoftoi anulimin e koncerteve të saj.

M.T/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Fullkrug nderon 'Panzerat' në limte, Gjermania barazon 1-1 me Zvicrën dhe del e para në Grupin A! Skoci 0-1 Hungari, trishtohet Shqipëria

Euro 2024/ Fullkrug nderon 'Panzerat' në limte, Gjermania barazon 1-1 me Zvicrën dhe del e para në Grupin A! Skoci 0-1 Hungari, trishtohet Shqipëria