Ndërron jetë në moshën 66-vjeçare prezantuesi i njohur

Ndërron jetë në moshën 66-vjeçare prezantuesi i njohur

Bill Turnbull

Ish-prezantuesi i njohur i emisionit "BBC Breakfast", Bill Turnbull, ka ndërruar jetë në moshën 66-vjeçare. Lajmin e kanë bërë  të ditur familjarët e tij.

 “Pas një lufte sfiduese dhe të përkushtuar kundër kancerit të prostatës, Bill ndërroi jetë paqësisht në shtëpinë e tij në Suffolk i rrethuar nga familja e tij më 31 gusht.", thanë familjarët në deklaratë.

Turnbull prezantoi "BBC Breakfast" për 15 vjet, duke u larguar në vitin 2016 pasi shfaqja u zhvendos në Salford. Në vitin 2016, ai filloi të drejtonte emisionin e tij radiofonik në Classic FM, i cili transmetohej të shtunën dhe të dielën në mëngjes dhe transmetimet e të cilit ai i prezantoi deri vonë. Ai ishte gjithashtu një konkurrent në serinë e vitit 2005 të Strictly Come Dancing, duke përfunduar në vendin e gjashtë me partneren e tij Karen Hardy.

Turnbull njoftoi diagnozën e tij  të kancerit të prostatës në vitin 2018  , duke deklaruar se sëmundja ishte përhapur në kockat e tij. Zbulimi i sëmundjes së tij erdhi gjatë regjistrimit të një edicioni të famshëm të The Great British Bake Off , i cili ishte në ndihmë të Stand Up to Cancer të Kërkimit të Kancerit. Ai vazhdoi të shfaqte një dokumentar për Channel 4 të quajtur Bill Turnbull: Staying Alive, në të cilin ai eksploronte përdorimin e vajit të kanabisit për qëllime mjekësore. Ai ishte gjithashtu një ambasador për Kancerin e Prostatës në Mbretërinë e Bashkuar.

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

LAJM I FUNDIT/ Qëllohet ndaj Donald Trump, plagoset në njërin vesh gjatë mitingut. Vritet atentatori!

LAJM I FUNDIT/ Qëllohet ndaj Donald Trump, plagoset në njërin vesh gjatë mitingut. Vritet atentatori!