Ndërtimi i HEC-it në lumin Flim, banorët e Matit në protestë: Pushtues...ikni (FOTO)

Ndërtimi i HEC-it në lumin Flim, banorët e Matit në protestë: Pushtues...ikni (FOTO)

MAT- Një grup banorësh të bashkisë së Matiti janë mbledhur për të protestuar kundër ndërtimit të një HEC-i në Lumin Flim të fshatit Lam i Madh.

Në ktë protestë kanë qenë të pranishëm rreth 200 banorë të ardhur nga fshatrat, Gjoçaj, Zall-Gjoçaj dhe Lam i Madh si dhe nga Tirana. Ata janë mbledhur pranë kantierit të ndërtimit të HEC-it në Lamin e Madh ku kanë penguar edhe punimet e firmës.

Në mbështetje të banorëve ishte edhe Ambjentalisti Sazan Guri. Banorët e këtyre fshatrave kërkojnë pezullimin e punimeve pasi sipas tyre futja në tubacione e lumit Flim, do të dëmtonte jo vetëm ekosistemin, por do të detyronte banorët të shpërngulen nga aty.

Ora 12:00
Ndërtimi i HEC-it në lumin Flim, banorët e Matit në protestë: Pushtues...ikni (FOTO)
 • /b.ha./Shqiptarja.com
  Komento

  KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

   EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?  ×

  Lajmi i fundit

  Atmosfera në Dusseldorf, tifozët special të kombëtares: Nga Zvicra, Kosova dhe Australia nuk mungojnë në mbështetje të Shqipërisë

  Atmosfera në Dusseldorf, tifozët special të kombëtares: Nga Zvicra, Kosova dhe Australia nuk mungojnë në mbështetje të Shqipërisë