Ndezi shkurret, por zjarri doli jashtë kontrollit, arrestohet fermeri që dogji 10 hektar tokë në Poliçan

BERATI- Një ditë më parë një zjarr i përmasave të mëdha doli jashtë kontrollit nga djegia e shkurreve në fshatin Vertop, Poliçan.

Më shumë se 10 hektar tokë me ullinj janë djegur nga pakujdesia e shfaqur nga fermeri Arben Fejzollari 46 vjeç , të cilin policia e Beratit e ka vënë në pranga. 

Një nga “plagët” më të rënda të kësaj vere në Shqipëri, është pikërisht zjarvënie nga pakujdesia ose jo.

Për javë të tëra zjarret kanë "përpirë" mijëra hektarë pyje e kullota, nga veriu në jug duke sjellë dëme kolosale që do të duhen vite të tëra për t'u rikuperuar.

Policia e Beratit ka arrestuar edhe një 56-vjeçar, V.S., banues në Lapardha, Berat, pasi ka përndjekur në mënyrë të vazhdueshme gruan 35-vjeçare.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Berat, për veprime të mëtejshme.

 

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kush i fiton zgjedhjet e pjesshme vendore të 6 marsit?×

Lajmi i fundit

John

Takimi i ‘sikletshëm’ virtual i Putinit dhe biznesmenëve italianë, mes tensioneve të perëndimit