'Fshati nuk ka kazanë!' Banorët e Ormanit në Maliq hedhin plehrat në shtratin e lumit Devoll! Report Tv tregon ndotjen alarmante

Qeset me plehra i hedhin poshtë urës dhe herë pas here i vënë flakën. Era e keqe kundërmon në fshatin Orman të Bashkisë së Maliqit, ndërsa bregu i lumit Devoll është mbuluar nga mbeturinat.  Jo vetëm plehrat por edhe mbetjet e bagëtive kanë pushtuar lumin Devoll, duke u kthyer në burime për infeksione.

“Nuk pastrohen, nuk transportohen plehrat e fshatit. Të tëra derdhen në lum”.

Banorët thonë se kjo situatë shqetësuese ka ardhur si pasojë e mungesës së një vendgrumbullimi. Bashkia e Maliqit nuk ka vendosur kontejner dhe as i pastron plehrat e fshatit Orman.

“Duhet që bashkia të marrë masa. Të vendosen kazanët e plehrave. Lumi është për ibret. Njerëzit nga halli i hedhin atje, se s’kanë ku i çojnë. Për votime drejtori i Kullimit pati premtuar se do pastrohen, por asgjë nuk është bërë”.

Lumi Devoll e ka pasur tepër të theksuar problematiken e ndotjes, sidomos në fshatin Orman dhe nga viti në vit situata ka ardhur duke u përkeqësuar.

G.MO/S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Iris: 28/09/2023 01:41

    E votuat per te 6-en here Gezim Topciun? Ja kthyet karrigen ne kolltuk? Tani mos u qani!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria rënie drastike në testimin e njohurive PISA, i kujt është faji?×

Lajmi i fundit

Para takimit me Kryeministrin grek, Erdogan ka një mesazh për të: Shoku im Kyriakos, ne nuk të kërcënojmë, nëse nuk na kërcënon

Para takimit me Kryeministrin grek, Erdogan ka një mesazh për të: Shoku im Kyriakos, ne nuk të kërcënojmë, nëse nuk na kërcënon