Ndryshimet në lejen e qarkullimit rrugor/ Gonxhe: Më e lira në rajon! Nuk do jetë me detyrim, kush të dojë mund të mbajë dokumentin e vjetër

TIRANË- Drejtor i Përgjithshëm i Drejtorisë së Përgjithshme të Shërbimeve të Transportit Rrugor (DPSHTRR), Blendi Gonxhe në një intervistë për Report Tv ka prezantuar ndryshimet e bëra në lejen e qarkullimit rrugor. Në prononcimin gjatë hapësirës live të pasdites, Gonxhe vuri theksin se këto ndryshime reflektohen pozitivisht në xhepat e qytetarëve shqiptarë, por edhe të vetë institucionit pasi ka një kosto më të ulët.

Ai shtoi se kjo një është e detyrueshme. Pra nëse dikush do të mbajë lejen e vjetër është i lirë.

"Nuk është me detyrim, është vetëm për mirë, është fitore në dy krahët. Do ulim kostot nga krahu jonë dhe nga ana e qytetarëve. Nëse paguanin 3500 lekë të reja, madje lejen ndërkombëtare e rinovomin çdo 3 vjet dhe tani më qytetari s'ka më nevojë për këtë leje. Do paguajë 2100 lekë. Jemi më lirë se rajoni, pa skadencë, nuk ka vula të koalidimit. Do jetë e detyrueshme për ata që do të marrin leje të re. Nëse doni të vazhdoni me lejen e vjetër jeni të lirë të vazhdoni deri sa të doni", tha Gonxhe.  

Avantazhet direkte për qytetarët
Sot paguhet 3,500 lekë së bashku për lejen aktuale, certifikatën e pronësisë dhe lejen ndërkombëtare të mjetit! DPSHTRR po përgatit procedurën teknike për lëshimin, personalizimin e dokumentit të ri unik që do kushtojë 2,100 lekë, -40%!
Leja e re nuk do ketë vula kolaudimi, për rrjedhojë nuk do bëhet e pavlefshme nga mungesa e vendit për vula si leja aktuale!
Leja e re nuk ka afat vlefshmërie! (Leja aktuale për shkak të vulave të kolaudimit duhet të rinovohej, për kategori të caktuara mjetesh, çdo 5 ose çdo 10 vjet)
Leja e re përfshin të dhëna shtesë qiradhënësi mjeti dhe përdoruesi mjeti dhe do gjenerohet përmes sistemit të ri elektronik, platforma e re eDPSHTRR!
Leja e re unifikon të dhënat dhe eliminon Certifikatën e Pronësisë së Mjetit! (Hiqet një dokument, fitohet kohë)
Leja e re nuk dëmtohet nga lagështia ose palosjet, nuk griset si leja aktuale!
Leja e re përmban elementet e sigurisë të detyrueshme nga Direktiva si: ëatermark - ose logo identifikuese në brumin e letrës speciale që dallohet vetëm nëse shikohet përmes dritës; fluorescent fibres - ose fije fluoreshente që dallohen vetëm me rreze ultraviolet; fluorescent imprints - ose logo identifikuese e dallueshme vetëm me rreze ultraviolet; hologramë - ose stampë e shndërritshme e integruar në materialin e letrës nga proleja e qarkdhuesi me dizajn të personalizuar!

Leja e re do ketë edhe elementë të tjerë sigurie shtesë si QR code i personalizuar drejtpërdrejt nga sistemi i ri eDPSHTRR, mikrotekst, vizatim ose grafika që ndryshojnë ngjyrën në këndvështrime të ndryshme të dritës, etj! Cilësia dhe vetitë e letrës së lejes së re do të jenë speciale, e njëjtë me dokumentet e qarkullimit të mjeteve gjermane! Zvogëlohet në maksimum mundësia e manipulimit të të dhënave, për pasojë garantohet besueshmëria në qarkullim dhe për çdo verifikim nga autoritetet e kontrollit brenda/jashtë vendit! (ndryshe nga leja aktuale)

Leja e re do jetë më e vogël, me tre pjesë, më praktike e rezistente, si edhe me çdo të dhënë të mjetit, të kodifikuar! Leja e re, falë cilësisë, sigurisë dhe përputhshmërisë me Direktivën 1999/37/EC e 29 Prillit 1999 (e përditësuar, 2014), eliminon nevojën për Leje Ndërkombëtare Mjeti! Qytetari që udhëton jashtë vendit lehtësohet nga kosto e angari kohore, sepse sot i duhet që çdo 3 vjet të kërkojë e paguajë leje ndërkombëtare!

Sqarim plotësues
Leja e re, sapo të jetë disponibël, do jepet për veprimet e reja me mjetin! Leja e re NUK është e detyrueshme për qytetarët që kanë lejen aktuale të mjetit!
Leja e re jo vetëm rrit standardet, por edhe u kursen, kohë e para, qytetarëve!
(Investimi teknologjik i personalizimit në çdo sportel, tërësisht nga DPSHTRR!)

B.K./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se kolaudimi i automjeteve në shtet do të sjellë përmirësim të shërbimit dhe sigurisë?

Komento

Komente

 • Ooo Tironca: 22/10/2020 22:30

  Ky eshte leje e re we vlen dhe per jashte nderkohe qe shkurton kohe dhe kush blen makine te re e merr lejen me lire se sa ka qene.Ju Tironcat parafoles shkoni eti lepini Sales bythen se nuk bohet Shqiperia me tifoza partish e me rob te trash.Jo per gjithe Tironcat,e kam vetem per parafolesit.

  Përgjigju
 • Tiranesi: 22/10/2020 20:19

  Cfare mostre hajdut i papare e ka rritur babi edi me te dyja duart. Turp vetem tendera.Ju harrofte emeri cfare jane keto gjak piresa.

  Përgjigju
 • Tironci: 22/10/2020 20:19

  Te keni turp maskarej nje cop karton 30 mij lek te vjetra kushton!keshtu i takon nje kg karton dy milion lek kg.po pse pak po merni taksa per maqinat,dhe naften dhe kerkoni dhe kartonat ti shisni o drejtor hajdut miliarder.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Largohet Kiço Londo, regjisori Altin Basha emërohet drejtor i Teatrit Eksperimental