Në burg për drejtimin e një organizate kriminale! Kush është ‘princesha’ që po ndiqet penalisht në Zvicër për drogë dhe pastrim parash

Në burg për drejtimin e një organizate kriminale! Kush është ‘princesha’ që po ndiqet penalisht në Zvicër për drogë dhe pastrim parash

Gulnara Karimova

Gulnara Karimova, e bija e ish-diktatorit të Uzbekistanit Islam Karimov, po ndiqet penalisht nga autoritetet zvicerane, pasi dyshohet të jetë kreu i një organizate kriminale ndërkombëtare që “pastroi” qindra milionë dollarë.

Sipas BBC, Karimova, e njohur edhe me pseudonimin “Princesha e Uzbekistanit “, akuzohet për vjedhjen e qindra milionëve nga vendi i saj dhe ryshfet ndaj drejtuesve të biznesit dhe zyrtarëve qeveritarë në mbarë botën.

Akuzat e reja ndaj 51-vjeçares, e cila ndodhet në burg në Uzbekistan që nga viti 2019, u ngritën dje të enjten nga autoritetet zvicerane.

Në veçanti, Karimova akuzohet për drejtimin e një bande kriminale që përdorte kompani të ndryshme dhe llogari bankare me bazë në Zvicër, për të pastruar para.

Organizata kriminale e drejtuar nga ish-diplomati i OKB-së quhej “Byroja” dhe përfshinte më shumë se 100 kompani legjitime që punonin në fshehtësi për të fshehur paratë e vjedhura dhe për t’i bërë anëtarët e saj më të pasur.

Karimova gëzoi imunitet diplomatik për vite të tëra dhe udhëtoi nëpër botë, duke shfaqur stilin e jetës së saj luksoze dhe marrëdhënie me të famshëm.

‘Princesha’, e cila më parë ka punuar si stiliste mode, thuhet se ka përdorur kasaforta në bankën private zvicerane Lombard Odier  për të fshehur diamante dhe gurë të tjerë të çmuar me vlerë miliona.

Përveç kësaj, më shumë se 400 milionë franga janë ende ‘të ngrira’ në llogaritë në emër të Karimova në bankë.

Banka po hetohet në lidhje me pasuritë e 51-vjeçares për transaksione të parregullta financiare dhe pastrim parash.

Siç thekson Neë York Post, Karimova i ka mohuar akuzat e saj. Avokati i saj me bazë në Gjenevë, Grégoire Manzat, tha se ish-gruaja laike ishte e gatshme “të luftonte për të treguar pafajsinë e saj”.

Autoritetet zvicerane nisën një hetim ndaj Karimovës pas vdekjes së babait të saj në vitin 2016, kur gruaja humbi imunitetin e saj diplomatik.  Karimova u vendos në arrest shtëpiak në vitin 2013 pasi situata politike në vendin e Azisë Qendrore ndryshoi dhe u dënua në vitin 2017 për përvetësim.

Që atëherë, avokatët e saj pretendojnë se ajo është torturuar dhe i mohuar të drejtat e saj themelore.

M.T/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit