Në Itali Qeveria do të bëjë gati 10 miliardë euro për krizë energjetike

Në Itali Qeveria do të bëjë gati 10 miliardë euro për krizë energjetike

Giorgia Meloni

Kriza energjetika ka bërë që shumë vende në Evropë të vënë në dispozicion shifra shumë të mëdhja për të përballuar pasojat.  Kryeministrja italiane Giorgia Meloni teksa ka folur sot për krizën energjetike tha se 10 miliard euro do të jenë gati.

 “Javën e ardhshme do të ndajmë 9.5 miliardë euro për të përballuar efektet e krizës energjetike dhe deri në fund të vitit 2023 do të ndahen edhe 23 miliardë euro të tjera. Ne jemi pro përdorimit të fondeve europiane të Fondit të Kohezionit, për periudhën 2013-2020, me synimin për të adresuar një pjesë të nevojave emergjente që vijnë nga kriza energjitike. Ne besojmë se rritja e kostos së lëndëve të para krijon probleme në zbatimin e disa projekteve publike, kjo është një çështje që duhet trajtuar”, theksoi ndër të tjera Kryeministrja italiane.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

Papa Françesku: Jam i gatshëm të takohem me Putin dhe Zelensky-n për të arritur një marrëveshje paqeje

Papa Françesku: Jam i gatshëm të takohem me Putin dhe Zelensky-n për të arritur një marrëveshje paqeje