Në krye të Partisë së Lirisë, Meta: Hodhëm hapin e parë në përmbushjen e misionit tonë

Në krye të Partisë së Lirisë, Meta: Hodhëm hapin e parë në përmbushjen e misionit tonë

Ilir Meta në konventën e LSI

Pas Konventës së LSI-së, që u zhvillua mbrëmjen djeshme, ish-Presidenti Ilir Meta mori drejtimin e partisë së tij, e cila sipas tij ndryshoi katërcipërisht, madje dhe në emër.

Meta ndarë në Facebook një postim kur shpreh mirënjohjen e për vendimin historik të themelimit të partisë së tij të re, Partia e Lirisë.

‘Me mirënjohje për të gjithë delegatët për vendimin historik të themelimit të Partisë së Lirisë. Dje hodhëm hapin e parë në përmbushjen e misionit tonë për rivendosjen e Sovranitetit të plotë të popullit shqiptar nëpërmjet Referendumit.

Tani është Koha për Veprim! Asnjë sekondë për të humbur’- shkroi Meta.

Nga Konventa e mbrëmjes së djeshme, Meta bëri thirrje për sovranitet dhe referendum të cilat sipas tij ishin dy elementët më të nevojshëm për demokracinë shqiptare.

Meta e nisi fjalimin e tij me tone nacionaliste, duke folur për një mision për të shpëtuar Kosovën, pavarësinë e saj dhe sovranitetin e Shqipërisë por edhe me një ‘pagëzim’ të ri si ‘për të larë mëkatët’ Ilir Meta nisi dje zyrtarisht rrugëtimin e tij të ri në politikën shqiptare. Lëvizja Socialiste për Integrim nga 25 korriku do të mbajë emrin 'Partia e Lirisë'. Që në nisje të eventit u ndryshuan 2 nene në statut ku LSI i dha të drejtë vetes që të ndryshojë emrin, vulën dhe simbolet e partisë. Kjo i hapi rrugën ndryshimit të emrit të partisë së krijuar në vitin 2004 nga Ilir Meta. Tashmë Partia e Lirisë do të drejtohet nga një Komitet Organizator, me në krye Ilir Metën, derisa sipas statutit të zhvillohen zgjedhjet që ta ngjisin zyrtarisht ish presidentin në krye të saj.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • BESNIK GAZI BUZVIÇI [ ÇAFAJ ]: 26/07/2022 12:00

  O mor like je kanpjon për vjedhje je mashtrus je hajdut e çfar nuk je mor edepsëz. Dridhet like si ta dush po burgut si shpëton e mor u mërzit aty do vi salhe bajga sy peshkaqeni xen do vi jamarbër hajduti e shum shok të tjer e domino do puno o Like kaçarumi.

  Përgjigju
 • UKU MOMLIT: 26/07/2022 09:48

  Like,Likesevdaliu/Mori dyfekn e shtiu/ Vrau nje derr miu...hahahahahaha na bere per te qeshur o maço,gaz paç per here ne ate dere te mbyllur me krim,korrupsion,vrasje,grabitje e çte te thote me motra ty o likeeee. Sa mire bere qe na ridimensionove dekompozimin tend politik duke na lene te gajasur e pataksur me partine lapërdhare qe pagezove ne ate tallava te gjelash...

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet që SHBA e jo më BE të ndërmjetësojë dialogun Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Itali/ Shqiptarja ekzekutohet me plumb në kokë, në kërkim ish bashkëshorti! Videot e para nga vendi i krimit

Itali/ Shqiptarja ekzekutohet me plumb në kokë, në kërkim ish bashkëshorti! Videot e para nga vendi i krimit