‘Në librari’/ Fizikantja Dyrnjaja, në shqip biografia e fenomenit ‘Feynman’: Ndikoi te unë! ‘Djaloshi autik’, autograf nga Jamarbri në Panair! Me ‘Arinjtë që duan të fluturojnë’, fëmijët si heronj

 

Titulli: “Richard Feynman – Një jetë në shkencë”

Autorë: John & Mary Gribbin

Shtëpia Botuese: Mediaprint

Çmimi: 1250 lekë

Për fizikanten-përkthyese Eva Dyrnjaja biografia e John dhe Mary Gribbin për nobelistin Richard Feynman që preku majat e shkencës, ka qenë frymëzuese. Qasja e tij ndaj studentëve, dashurisë, jetës, janë vetëm disa nga aspektet që e bëjnë këtë personalitet, të rritur në kohën e Depresionit të Madh dhe mes stuhisë së Luftës së Dytë Botërore,  krahas intelektit fenomenal, thellësisht njerëzor.

Titulli: “Djaloshi autik”

Autor: Jamarbër Hoxha

Shtëpia Botuese: Toena

Çmimi: 500 lekë

Në lutjet e tij ka shpresë dhe jetë. Ka ëndrra, dëshira, ndjesi autike, përsiatje në realitetin që na rrethon, deri edhe britma në poezitë e prozën e Jamarbër Hoxhës. Libri i tij i dytë “Djaloshi autik” është një rrugëtim letrar në botën speciale të 12-vjeçarit, që reflekton dashurinë për dijen, mitologjinë, anglishten me të cilën thurr vargje për erën, qiellin e lirinë. Leximet dhe të shkruarit përbëjnë grimca lumturie për Jamarbërin, njësoj si autografet që jep gjatë Panairit të Librit, në një dite me Kadarenë, i cili i sjell frymëzim.

Titulli: “Arinjtë duan të fluturojnë”

Autore: Rovena Rrozhani

Shtëpia Botuese: Mediaprint

Çmimi: 850 lekë

Rovena Rrozhani zgjon ndjeshmërinë e vogëlushve ndaj mbrojtjes së kafshëve e mjedisit. Arushi Tom i “Lëndinës së Arushve” , në botimin më të fundit të saj “Arinjtë duan të fluturojnë” vjen i rritur e në rolin e babait, por përballet sërish me rrezikun e trafikantëve... Atëherë autorja, i nxit vogëlushët t’i duan, t’i mbrojnë të drejtat e kafshëve dhe pse jo të jenë heronjtë e tyre.

Titulli: “Richard Feynman – Një jetë në shkencë”

Autorë: John & Mary Gribbin

Shtëpia Botuese: Mediaprint

Çmimi: 1250 lekë

Për fizikanten-përkthyese Eva Dyrnjaja biografia e John dhe Mary Gribbin për nobelistin Richard Feynman që preku majat e shkencës, ka qenë frymëzuese. Qasja e tij ndaj studentëve, dashurisë, jetës, janë vetëm disa nga aspektet që e bëjnë këtë personalitet, të rritur në kohën e Depresionit të Madh dhe mes stuhisë së Luftës së Dytë Botërore,  krahas intelektit fenomenal, thellësisht njerëzor.

SI.E./A.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A parashikoni që Berisha do t'ia lërë trashëgim partinë Argita Berishës?×

Lajmi i fundit

Del fotoja e njërit prej të dyshuarve si të përfshirë në vrasjen e 14 vjeçares në Shkup! Një sipërmarrës i njohur dyshohet se iku në Turqi

Del fotoja e njërit prej të dyshuarve si të përfshirë në vrasjen e 14 vjeçares në Shkup! Një sipërmarrës i njohur dyshohet se iku në Turqi