‘Në luftë me armiqtë e Zotit’, Ekzekutohet kreu i ISIS-it në Irak

‘Në luftë me armiqtë e Zotit’, Ekzekutohet kreu i ISIS-it në Irak

Udhëheqësin e ri të grupit si Abu al-Hussein al-Husseini al-Qurashi

Një zëdhënës i grupit tha se Hashimi, një irakian, u vra "në luftë me armiqtë e Zotit", pa dhënë detaje mbi datën e vdekjes së tij apo rrethanat.

Duke folur në një mesazh audio, zëdhënësi identifikoi udhëheqësin e ri të grupit si Abu al-Hussein al-Husseini al-Qurashi.

Kurashi i referohet një fisi të profetit Muhamed, nga i cili liderët e IS duhet të pretendojnë prejardhjen.

Zëdhënësi nuk dha detaje për liderin e ri, por tha se ai ishte një xhihadist "veteran" dhe u bëri thirrje të gjitha grupeve besnike të IS-it të zotohen për besnikërinë e tyre.

Al-Hashimi ishte kalifi i tretë i IS, dhe iu dha pozita në mars në fillim të këtij viti, më shumë se një muaj pas vdekjes së paraardhësit të tij, Abu Ibrahim al-Hashimi al-Qurashi. Qeveria turke pretendoi se ai u arrestua në Stamboll në maj të këtij viti, një pretendim i mohuar nga burime të IS.

Shteti Islamik, i njohur gjithashtu si Shteti Islamik i Irakut dhe Sirisë (ISIS), është një grup militant islamik dhe kuazi-shtet i panjohur më parë që ndjek degën xhihadiste salafi të Islamit Sunit. E themeluar në vitin 1999, lëvizja fitoi rëndësi globale në vitin 2014 në mes të kaosit të luftës civile siriane, duke marrë nën kontroll zona të gjera të Irakut dhe Sirisë.

Pasi e shpalli veten kalifat, ajo pretendoi autoritet fetar, politik dhe ushtarak mbi muslimanët në mbarë botën.

Grupi është cilësuar si një organizatë terroriste nga Kombet e Bashkuara dhe është i mirënjohur për videot e tij të prerjeve të kokave dhe llojeve të tjera të ekzekutimeve të ushtarëve dhe civilëve, duke përfshirë gazetarë dhe punonjës të ndihmës, si dhe shkatërrimin e vendeve të trashëgimisë kulturore.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestohet Dako, Po i përmbush SPAK pritshmëritë në luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

 Washington Post: SHBA kishte informacione mbi planet e ukrainasve për të sulmuar gazsjellësin ‘Nord Stream’

Washington Post: SHBA kishte informacione mbi planet e ukrainasve për të sulmuar gazsjellësin ‘Nord Stream’