Nënkryetari i LDK-së për Report Tv: Rama dha mesazhin që Kurti duhet t’i kthehet unitetit! Kosova të zbatojë detyrimet e BE-së

Nënkryetar i LDK-së Lutfi Haziri në një intervistë për Report Tv ka komentuar mesazhet e kryeministrit Edi Rama një ditë më parë në Kosovë kundrejt kryeministrit Albin Kurti.

Haziri tha në emisionin ‘Sot Live në Shqipëri’ me gazetarin Nertil Agalliu se mesazhet e Ramës ishin të arsyeshme dhe se i bëhej thirrje Krutit që t’i kthehet unitetit për tu përballur me axhenden e vështirë që ka para Kosova.

‘Ky mesash ishte se Kurti duhet t’i kthehet unitetit për të përballuar axhendën e vështirë të Kosovës. Është thirrja më e arsyeshme më e butë që mund të japë një kryeministër shqiptar. Po i unifikon shqiptarë në rajon duke kërkuar nga pozicioni i opozitarit që ky bashkëpunim i yni duhet të thellohet.

Natyrisht Ibrahim Rugova që prej ditës së parë e ka lënë në trashëgimi që partnerët duhet të vlerësohen dhe të ruhen në çdo kohë.

Urat e ndërtuara nga Rugova nuk duhet të rrënohen nga askush. Kosova po kalon kufizime serioze të partnerëve, pasi Kurti është i pari që ka ndërtuar marrëdhënie në kufizuara me partnerët ndërkombëtarë dhe kjo po dëmton seriozisht procesin e integrimit të Kosovës.’- u shpreh Haziri.

Sipas Hazirit, Kosova duhet të zbatojë detyrimet e BE-së dhe SHBA-së pa patur nevojë që të sinkronizohet me Serbinë.

‘Po flasim për një Shqipëri që ka kaluar rolin rajonal. Duke parë raportin e BE në kufij të fqinjësisë Shqipëria ka bërë një avancim të madh dhe ka forcuar rolin e shqiptarëve në rajon. Rama nga Prishtina dje ka bërë një apel. Kosova duhet ti përmbahet dhe të zbatojë detyrimet karshi BE-së dhe SHBA-ve pa pasur nevojë të sinkronizohet me Serbinë.  Kosova do të avancojë shumë nëse do të ndërtojë një konsensus të brendshëm. Ky konsensus do të çlironte edhe përdorimin e kësaj axhende për konsum të brendshëm.’- tha Haziri.

M.Q./S.Ç/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Videoskandali në bashkinë e Kukësit/ Apeli i GJKKO-së rrit me 1.5 vite burg dënimin për Safet Gjicin! Ndryshon akuzën për Alma Kaçin 

Videoskandali në bashkinë e Kukësit/ Apeli i GJKKO-së rrit me 1.5 vite burg dënimin për Safet Gjicin! Ndryshon akuzën për Alma Kaçin