Nënshkruhen 11 marrëveshje mes Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut

Mes qeverisë së Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut ditën e sotme janë nënshkruar 11 marrëveshje. Shefi i Stafit të Kryeministrit të Kosovës Albin Kurti, Luan Dalipi me anë të një postimi në Facebook ka theksuar se në mesin e marrëveshjeve është edhe studimi i fizibilitetit për rrugën Prizren-Tetovë.

“Sot Qeveria e Kosovës nënshkruan 11 marrëveshje me Qeverinë e Maqedonisë së Veriut. Disa nga marrëveshjet: studim i fizibilitetit për rrugën ’Prizren–Tetovë’; bashkëpunim në sferën e diasporës, rregullim kufitar të komunikacionit hekurudhor, bashkëpunim në sektorët e energjisë, turizmit, kontrollit të mallrave strategjike, inovacionit, zhvillimit teknologjik dhe ndërmarrësisë, dhe në qeverisje lokale”, ka shkruar ai.

Qeveria Kurti është takuat me kabinetin e Zaev sot në Shkup. Fillimisht qeveria e Kosovës është pritur me ceremoni para gardës kombëtare të Maqedonisë së Veriut. Ceremoni gjatë së cilës nuk janë respektuar masat anti-COVID, ku ministrat janë parë të shtrengonin duart me njëri-tjetrin dhe të dy kryeministrat ishin pa maska.


Lajmi kryesor:

Qeveria e Kosovës dhe e Maqedonisë së Veriut takim sot në Shkup, Zaev: 'Open Balkan' s’na pengon të bashkëpunojmë


  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ndalohen filmat shqiptarë të prodhuar gjatë periudhës komuniste?×

Lajmi i fundit

John

Ekskluzive/ Bëri burg për gjobëvënie, ish bodigardi i Berishës dhe Shkëlzenit bëhet avokat, tentoi të blinte gjakun e Hekuran Dedës pas 21 Janarit