Nënshkruhet protokoll bashkëpunimi i Seksionit të Shkencave Shoqërore dhe Albanologjike të Akademisë së Shkencave dhe Muzeut Historik Kombëtar

Nënshkruhet protokoll bashkëpunimi i Seksionit të Shkencave Shoqërore dhe Albanologjike të Akademisë së Shkencave dhe Muzeut Historik Kombëtar

Drejtori i Muzeut, Dorian Koçi, kreu i Akademisë së Shkencave Skënder Gjinushi dhe akademiku Pëllumb Xhufi

Është nënshkruar sot më 24 qershor 2021 protokoll bashkëpunimi i Seksionit të Shkencave Shoqërore dhe Albanologjike të Akademisë së Shkencave të Shqipërisë dhe Muzeut Historik Kombëtar pranë Ministrisë së Kulturës.

Drejtori i Muzeut Historik Kombëtar Dorian Koçi shprehu kënaqësinë për bashkëpunimin me Seksionin e Shkencave Shoqërore dhe Albanologjike të Akademisë dhe tha se lidhjet që Akademia ka me historinë dhe punën që po bën për hartimin e saj do të krijojnë një marrëdhënie të mirë të shkëmbimit të eksperiencave ndërmjet dy institucioneve, ndaj këto bashkëpunime janë të mirëpritura. 

Akad. Pëllumb Xhufi e cilësoi si të denjë dhe me një personel të formuar institucionin e Muzeut Kombëtar në lidhjen e kësaj marrëveshjeje dhe theksoi ndër të tjera se Seksioni i Shkencave Shoqërore dhe Albanologjike të Akademisë së Shkencave të Shqipërisë do të sigurojë pjesëmarrjen e akademikëve në procesin e rikonceptimit e të pasurimit të linjave muzeale, ndërkohë që muzeu Historik Kombëtar do të kontribuojë me kapacitetet, fondet e fototekën në realizimin e projektit madhor “Historia e shqiptarëve”.

Ky protokoll bashkëpunimi u firmos nga akad. Pëllumb Xhufi, Kryetar i Seksionit të Shkencave Shoqërore dhe Albanologjike dhe nga dr. Dorian Koçi drejtor i Muzeu Historik Kombëtar.

Palët ranë dakord të institucionalizojnë me anë të këtij protokolli një bashkëpunim të qëndrueshëm në arritjen e objektivave e të qëllimeve të përbashkëta për vitin 2021.

Pas nënshkrimit të marrëveshjes sot në orët e paradites u mbajt edhe konferenca e përbashkët mes dy institucioneve, “100 vjet nga udhëtimi i Justin Godart në Shqipëri”.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që ndërkombëtarët të ushtrojnë më shumë presion ndaj Serbisë?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Përkeqësohet situata në Darëzezë, zjarrfikëse nga 4 bashki po punojnë për shuarjen e flakëve

VIDEO/ Përkeqësohet situata në Darëzezë, zjarrfikëse nga 4 bashki po punojnë për shuarjen e flakëve