Nëse sot zhvillohen zgjedhje të parakohshme, PS-ja fiton me 54% të votave (Shifrat)


Opozita kërkon një qeveri kalimtare për të dërguar vendin në zgjedhje të parakohshme parlamentare, pasi akuzon kryeministrin Edi Rama të lidhur me krimin dhe korrupsionin. Por nëse vendi do të shkonte në zgjedhje të parakohshme dhe procesi do të zhvillohej sot, si do të votonin shqiptarët? Sondazhi i publikuar nga Report Tv tregon se Partia Socialiste do të fitonte 50-54%, madje duke pasur sërish rritje në krahasim me një muaj më parë me 1%, teksa në zgjedhjet e 2017 mori 48.3% të votave. Ndërsa PD-ja do të merrte 32-36% duke u rritur me 3% në krahasim me një muaj më parë. LSI-ja ka rënie me 2%, nga 9-11% muajin e parë në 7-9% sot. PDIU-ja do të merrte 2-4% dhe PR-ja 0-2%.


Lajmi kryesor:

Sondazhi i 'GPF' për Report Tv: Sikur zgjedhjet politike të bëheshin sot, PS fiton 54%! Qytetarët: Opozita të pranojë ofertën e Ramës për reformën elektorale


d.ba./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se duhet që të ndryshohet sistemi zgjedhor?×

Lajmi i fundit

John

Tenori italian Andrea Bocelli: Kam pasur koronavirus, tani po dhuroj plazmë për kërkime shkencore