Nesër do të zhvillonte takim me minoritetin grek në Himarë, kryeministri grek Mitsotakis anulon vizitën

Nesër do të zhvillonte takim me minoritetin grek në Himarë, kryeministri grek Mitsotakis anulon vizitën


Në samitin e zhvilluar në Tiranë mes Ballkanit Perëndimor dhe Bashkimit Europian ishte i pranishëm dhe kryeministri i Greqisë Kyriakos Mitsotakis, i cili shoqërohej nga ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias dhe zv/ministri i Jashtëm Kosta Fragojani.

Ditën e nesërme ishte parashikuar që kryeministri grek të zhvillonte një takim me minoritetin grek në Himarë, por vizita është anuluar dhe shkak për këtë mesa duket është bërë moti. Lajmi mbi anulimin e takimit është bërë i ditur nga ambasada greke.

“Së fundi, më lejoni të shpreh keqardhjen time që për shkak të parashikimit të motit nesër, nuk do të mund të realizoj fluturimin me helikopter dhe të vizitoj fshatrat e Minoritetit Etnik Grek, por do të zhvilloi këtë vizitë në një moment të dytë. Sa më shpejt që të jetë e mundur dua të takoj dhe vizitoj bashkëkombësit tanë dhe besoj se do të mund ta ricaktojmë këtë vizitë sa më shpejt.”, thuhet në njoftimin e ambasadës në “Twitter”.


Lajmi kryesor:

Rama takime bilaterale me kryeministren e Italisë dhe kryeministrin grek Mitsotakis


S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e forcon sigurinë dhe rolin e Shqipërisë baza e NATO-s në Kuçovë?×

Lajmi i fundit

VIDEOLAJM/ Emocionuese, ushtria e Kosovës këndon njëzëri këngën ‘Mora fjalë’

VIDEOLAJM/ Emocionuese, ushtria e Kosovës këndon njëzëri këngën ‘Mora fjalë’