Nesër mblidhet Kuvendi i Kosovës, diskuton ecurinë e procesit të dialogut me Serbinë

Foto ilustruese

Kuvendi i Kosvës do të mbajë nesër në orën 10:00 një seancë plenare. Mes tjerash në këtë seancë do të diskutohet mbi ecurinë e deritanishme të procesit të dialogut me Serbinë.

Rendi i ditës në seancën plenare:

1. Deklarimet jashtë rendit të ditës,

2. Pyetjet parlamentare,

3. Miratimi i procesverbalit nga seanca e mëparshme,

4. Diskutim mbi ecurinë e deritanishme të procesit të dialogut me Serbinë,

5. Propozim-vendimet për ndryshimin dhe plotësimin e Vendimit nr. 08-V-006, dt. 02.04.2021 për formimin e komisioneve parlamentare,

6. Shqyrtimi i parë i Projektligjit nr. 08/L-003 për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit nr. 06/L-057 për Përgjegjësitë Disiplinore të Gjyqtarëve dhe Prokurorëve

7. Shqyrtimi i Raportit vjetor të Agjencisë për Informim dhe Privatësi për vitin 2020.

Ndërkohë, Bashkimi Europian njoftoi ditën e djeshme se ka ndërmjetësuar datën 15 qershor për takimin e radhës ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Takimi do të mbahet në Bruksel dhe synon normalizimin e marrëdhënieve mes palëve.

SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të hetohen gjyqtarët e prokurorët e larguar nga Vettingu?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

E rëndë/ Shtyu nusen e djalit drejt vetëvrasjes, arrestohet vjehrra në Tiranë