Nga aeroportet tek portet turistike, Rama: Kantieret e tyre do nisin para se të mbarojë mandati (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama tha se pas disa javësh nis gara për aeroportin e Sarandës si dhe do ndërtojë portet turistike në Vlorë, Sarandë e Durrës duke i ndarë nga shkarkimet e qymyrit në zemër të qytetit. Këto kantiere ndërtimi tha Rama do nisin para përfundimit të mandatit

"Pas disa javësh do të shpallet gara për aeroportin e Sarandës. Në manditin e tratë do të mbyllet me tre aeroporte plus këtij qe kemi dp të bëhen 4. Portin turistik do e nisim ne dhe do e nisim brenda pak kohe, pra në pranverë do të jetë kantier ndërtimi, para përfundimit të mandatit, para zgjedhjeve dhe do të ndërtojmë portin e të mallrave tek triporti dhe për peshkatarët e Vlorës. Porti i Durrësit do iki nga ty aty do bëhen port turistik. Nuk shkarkohet dot krom e qymyr në zemër të qytetit.  Porti i ri mallrave në Porto Ramano, kjo do të fillojë shpejtë. Por kështu do të kemi portin e ri turistikë në Sarandë që do të fillojë ndërtimin para se të mbarojë ky mandat", tha Rama

Rama tha se do të vijojë ndërtimi i rrugës Milot-Fier, Milot-Muriqan dhe Milot-Rrëshen, ku qytetarët nga Muriqani deri në Vlorë do shkohet pa u ndalua dhe pa u penguar nga askush.

"Brenda pak javësh fillon ndërtimi i rrugës Milot-Fier më në fund nën rrugë ku makina ka rrugën e vet, lopët kanë shtigjet e tyre, qentë dhe macet kanë kanalet e tyre dhe njerëzit nuk bëhen mish për top atje siç ndodh prej 30 vitesh. Do vijomë me Milot-Muriqan që të përfundojmë koridorin blu, i cili është një projekt europain. Nga Muriqani deri në Vlorë do shkohet pa u ndalua dhe pa u penguar nga askush. Nga ana tjetër është Milot-Rrëshen. Ata gjoja bënë rrugën e kombit, por vijon ende edhe sot. 7 ura u bënë tani dhe është ende një gyp nga Rrësheni në Milot", tha Rama.


Lajmi kryesor:

Rama: Anëtarësia do të vlerësojë në 3 cikle deputetët dhe mua! Kush merr më shumë vota do jetë në listat për 25 prillin! PS do hapet, deputet edhe nga diaspora


/b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kë mendoni se do të favorizojë votimi i emigrantëve në zgjedhjet e ardhshme?×

Lajmi i fundit

John

Trishtim për tifozët holandezë, ja si e përjetuan humbjen në rrugët e Tiranës