Nga fëmijëria, shoqëria, kolegët dhe udhëtimet, jeta në 41 foto të panjohura e Tos Baxhakut

Nga fëmijëria, shoqëria, kolegët dhe udhëtimet, jeta në 41 foto të panjohura e Tos Baxhakut

Fatos Baxhaku

Publikohen 41 foto të rralla të gazetarit, historianit dhe publicistit të njohur, Fatos Baxhaku, një nga pionerët e shtypit shqiptar të pasviteve ’90-të, i cili për afro tre dekada të punës së tij në median e shkruar dhe atë vizive, dha një kontrubut të paçmuar, duke shërbyer me shumë pasion që nga reporter i thjeshtë, e deri pedagog i gazetarisë, ku me punën e tij të jashtëzakonëshme, la gjurmë të thella si: gazetar, redaktor dhe kryeredaktor në disa gazeta e revista, autor librash, skenarist, apo si drejtor informacioni në disa kanale televizive, ku për shumë kohë shërbeu edhe si autor realizes i disa dhjetra emisioneve e dokumentarëve televiziv, duke xhiruar deri në skajet më të thella të vëndit.

Me rastin e gjashtë mujorit të ndarjes së tij nga jeta, në shenjë homazhi, redaksia e Memorie.al zgjodhi për ta përkujtuar 41 foto të panjohura nga jeta e tij, duke i ndarë ato edhe miqtë dhe shokët e tij të shumtë, që Tosi i kishte si në Tiranë, ashtu dhe në fshatrat më të thella të vëndit./ Memorie.al 

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • ToniCH: 16/02/2020 14:10

    Ky shkrimi „Memorie.al“ mu ne mes te fotove „origjinal“ fare mo. Mund ta kishit vu edhe ne noj cep te fotove e kshu sa per ide....

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se në primaret e Rithemelimit ka garë të ndershme?×

Lajmi i fundit

Restaurimi i Muzeut Historik nga BE, draftprojekti me rikonceptim të hapësirave. Edhe Arkeologjia e Etnografia pjesë, për të rrëfyer historinë përmes objekteve

Restaurimi i Muzeut Historik nga BE, draftprojekti me rikonceptim të hapësirave. Edhe Arkeologjia e Etnografia pjesë, për të rrëfyer historinë përmes objekteve