Ngarkesa e drogës më e madhe e kapur në Australi! Sekuestrohen 2.4 ton kokainë me vlerë 677 milionë dollarë

Ngarkesa e drogës më e madhe e kapur në Australi! Sekuestrohen 2.4 ton kokainë me vlerë 677 milionë dollarë

Sekuestrimi i pakove me kokainë

Një operacion i përbashkët i SHBA-së dhe Australisë shkatërroi një rrjet ndërkombëtar droge pasi kapën 2.4 ton kokainë në bordin e një anijeje në brigjet e Amerikës së Jugut që kishte nisur për në Australi.

Kokaina, e lidhur me një kartel meksikan droge, kishte një vlerë rrugore prej rreth 1 miliard dollarë Australianë (677 milionë dollarë) dhe ishte e barabartë me gjysmën e konsumit vjetor të vlerësuar të Australisë, duke e bërë sekuestrimin një nga më të mëdhenjtë në të cilin është përfshirë policia australiane.

Dymbëdhjetë të dyshuar janë arrestuar dhe akuzuar në këtë rast, tha policia e shtetit të Australisë Perëndimore në një deklaratë të shtunën, duke lëshuar detaje për herë të parë të një operacioni që filloi nëntorin e kaluar kur Administrata Amerikane e Zbatimit të Drogës (DEA) përgjoi anijen.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Tensionet në Kosovë, si e vlerësoni qëndrimin e ndërkombëtarëve?×

Lajmi i fundit

Ben Andoni: Kush do e sjellë ‘silver bullet-in’ tek PD-ja?!

Ben Andoni: Kush do e sjellë ‘silver bullet-in’ tek PD-ja?!