Nipi i inxhinier Gjovalin Gjadrit: Si gjyshi ndërtoi në Shqipëri, urën më unike në Evropë

Nipi i inxhinier Gjovalin Gjadrit: Si gjyshi ndërtoi në Shqipëri, urën më unike në Evropë

Ura e Matit

Gjovalin Gjadri ishte një inxhinier konstruktor i shquar që ka projektuar dhe ndërtuar urat më të njohura në Shqipëri. Nipi i inxhinierit, Ervin Gjadri ishte sot në emisionin “Shqip” nga Rudina Xhunga në DritareTv ku foli për veprat më të shquara të gjyshit të tij.

Ura e Matit është një nga urat më të vjetra dhe më të bukura në Shqipëri dhe inxhinier Gjadri ishte zbatues i ndërtimit të kësaj ure, që pati projektuese një nga studiot më të rëndësishme të kohës.

Por kulmin e arritjes së tij shkencore, inxhinier Gjadri e pati me projektimin dhe ndërtimin e Urës së Gomsiqes.

Ervin Gjadri tregoi në "Shqip" si e ndërtoi inxhinieri Urën e Gomsiqes, e cila u dogj nga okupatorët nazistë, për ta rindërtuar më pas çlirimit të Shqipërisë.

“Në urën e Matit gjyshi im ka qenë zbatues i saj. Ndërsa një ndër urat që ai ka pasur kulmin e arritjes së tij shkencore ishte Ura e vjetër e Gomsiqes. Ka një projekt tepër origjinal, që bëhej në pak vende të botës dhe gjyshi arriti ta bëjë në Shqipëri. 

Gjyshi e paraqiti projektin origjinal të Urës së Gomsiqes në Kongresin Ndërkombëtar në Berlin, në vitin 1936. Ai projekt u vlerësua jashtëmase nga pjesëmarrësit në atë kongres.

Më pas trupat gjermane gjatë tërheqjes nga Shqipëria e shkatërruan këtë urë. Fatkeqësia e urave është që në kohë luftë janë objekte strategjike. Kjo urë është një moment shumë i veçantë dhe kyç i karrierës së gjyshit, sa i përket krijimtarisë shkencore”, tregoi nipi i inxhinier Gjovalin Gjadrit.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    I kishte mbetur 1 vit e 8 muaj burg, gjykata liron Tahirin. Si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Tensionet në veri, Rama intervistë për BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë, Kurti jo! Kosova dhe Serbia të ulen në tryezën e bisedimeve

Tensionet në veri, Rama intervistë për BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë, Kurti jo! Kosova dhe Serbia të ulen në tryezën e bisedimeve