Nis së shpejti puna për një Kod të ri Civil, krahas procesit për Kodin e ri Penal! Ministri: Janë miratuar 28 vite më parë, shoqëria ka ndryshuar

Ministria e Drejtësisë shumë shpejt do të nisë punën për hartimin e një Kodi të ri Civil, ndërkohë që grupi i punës për Kodin e ri Penal vijon. Lajmin e dha sot ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja, i cili tha se ashtu si Kodi Penal edhe Kodi Civil është i vitit 1995, 3 vite para se të miratohet Kushtetuta ndërkohë që në këto 28 ka pasur ndryshime të mëdha politiko-shoqërore në vend.

“Në do të nisim punën për një Kod të ri Civil. Kushtetuta është e vitit 1998, praktika ka ecur përpara, dinamika e marrëdhënieve shoqërore ka avancuar shumë, jemi në një proces përafrimi me legjislacionin e Bashkimit Evropian. Sigurisht që do kohë dhe dikutimet do të jenë të gjera”, tha Manja, në një tryezë sot për reformën në drejtësi. 

Ai foli edhe për ecurinë e punës për Kodin e ri Penal.

“Kemi një grup pune që ka përfunduar hartimin e pjesës së përgjithshme, do të bëhet edhe pjesë e posaçme. Dhe ne do të kemi një draft të Kodit të ri penal që do të marrë të gjithë kohën për diskutime se është një reforma e madhe politike  Edhe kodi Penal është i vitit 1995”, tha ministri Ulsi Manja.

 Deklaratat u bënë në një tryezë për antikorrupsionin të organizuar nga ministria e drejtësisë, ku Manja kërkoi denoncime konkrete nga përfaqësuesit e biznesit për çdo rast korrupsioni me të cilin përballen.

"Finalizim të rasteve konkrete kur dyert e administratës publike kanë qenë të ftohta dhe ju i hapni vetë me mekanizmat tuaj, ne nuk kemi patur. Ju na vini në provë dhe pastaj e kemi të lehtë të bëjmë analizën se nuk qëndruam ne, apo mungon dëshira nga ana juaj për bashkëpunim”, tha Manja. 

Gjatë tryezës u trajtuan edhe propozimet e biznesit për ndryshime ligjore që fuqizojnë luftën antikorrupsion.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Iris: 30/05/2023 00:42

    Hiqni gjykimin e shkurtuar!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Liverpool dhe Roma tri pikë me vuajtje në transfertë, Panathinaikos befason Villarrealin në Europa League (Rezultatet)

GOLAT/ Liverpool dhe Roma tri pikë me vuajtje në transfertë, Panathinaikos befason Villarrealin në Europa League (Rezultatet)