Nis të hënën Festivali për Të Drejtat e Njeriut në Shqipëri me 37 filma, në fokus rinia e lufta në Ukrainë

Kinematografia si mjet ndërgjegjësues, Festivali Ndërkombëtar i Filmit për Të Drejtat e Njeriut në Shqipëri, rimerr misionin e saj e ngre siparin të hënën në orën 19.00.

 “18 vite më parë kur ne e nisëm këtë Festival, ishte një kohë tjetër për Shqipërinë, por ende ka probleme e vështirësi për të cilat duhet të diskutojmë. Dhe ky Festival Filmi është një tribut për komunitetin shqiptar dhe të drejtat e tyre”, thotë Theodore Orlin President Nderi i Filmit.

“Një ngjarje e cila ka një rëndësi të madhe edhe për vendin tonë sepse gjithmonë  të drejtat e njeriut mbeten për tu elaboruar më tej, në mënyrë të tillë që të arrihen standardet e të nevojshme për ne të gjithë”, thotë kineasti Kujtim Çashku, drejtor i festivalit.

Në këtë edicion të 17-të, siç prezantohet në ambientet e “Marubit”, fokusi vihet tek “Rinia dhe të Drejtat e Njeriut”.

“Një vend të rëndësishëm në format e komunikimit zë bota virtuale. Ata që e frekuentojnë më shumë janë të rinjtë, kështu që kanë një fushë më  shumë të hapur për të hapur çështje që kanë të bëjnë me të drejtat e njeriut, jo vetëm në vendin tonë por edhe më gjerë se sa kaq”, thotë Çashku.

Publikut vendas, do ti jepet mundësia të shikojë disa filma premierë në Shqipëri.

“Siç e dini ato shfaqen këto ditë në kuadër të Festivalit dhe nuk rijepen sërish”, thotë regjisori duke ftuar spektatorin ti bashkohet kësaj ngjarje kinematografike.

Luftës në Ukrainë, i dedikohet një hapësirë e veçantë, përmes shfaqjes së 5 filmave nga ky vend.  Për këtë vit janë përzgjedhur 37 filma nga 3200 që kanë aplikuar, mes të cilëve produksione  si “Blanche” për të nxitur diskutimin mbi trafikun e qenieve njerëzore, “Deaf”, për sensibilizimin mbi të rinjtë me aftësi ndryshe e të tjerë, ndërsa nga kineastët shqiptarë do të shfaqet filmi i Flonja Kodhelit “Ka me kalue” dhe “Mbjellja e Pemëve” e Fabio Seferit.

SI.E./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se vendosja e fashës 800 kWh do të sjellë kursim të energjisë?×

Lajmi i fundit

 Vrasja e Pjerin Xhuvanit para zgjedhjeve të 25 prillit, publikohen për herë të parë pamjet nga momenti i krimit (VIDEO)

Vrasja e Pjerin Xhuvanit para zgjedhjeve të 25 prillit, publikohen për herë të parë pamjet nga momenti i krimit (VIDEO)