Nis viti i ri akademik në Korçë, Zv. Rektori: Të pavaksinuarit do të hynë në auditorë, nuk mund t’i privohet mësimi, po respektojmë autonominë e Universitetit

Ndërsa viti i ri akademik ka startuar, studentët e Korçës janë rikthyer në auditorë, disa të vaksinuar plotësisht, disa me një dozë dhe të tjerë ende skeptik për marrjen e vaksinës.

Megjithëse urdhri qe studentët e pavaksinuar duhet të mos lejohen në auditorë ishte i qartë, zv rektori i Universitet Fan Noli në Korçë, Artur Adili tha se ata do të futen dhe do të udhëzohen më pas drejt vaksinimit. Ai është shprehur se studentët nuk mund të privohen nga mësimi por do të udhëzohen për të bërë vaksinën, duke theksuar se në këtë mënyrë po respektohet autonomia e Universiteteve.

“Në lidhje me studentët e pavaksinuar janë ngritur dy pika vaksinimi. Pjesa më e madhe sipas informacioneve janë të vaksinuar. Studentët e pavaksinuar do të futen në auditorë por në vazhdim do të duhet ta bëjnë. Kjo vjen për shkak të autonomisë së universitetit. Studentët e vaksinuar dhe të pavaksinuar do të futen me maska dhe doreza, nuk mund t’i privojmë nga shkolla”, tha zv rektori. 

Teksa po prisnin të hynin në Universitet, disa studentë kanë folur për Report Tv lidhur me vaksinimin.

“Jam vaksinuar me të dyja dozat, e bëra sepse mendova se ishte e nevojshme për mua dhe për familjen time. Një pjesë nuk e kanë bërë sepse e kanë frikë, dhe informacion të pamjaftueshëm.”, u shpreh një studente.

“Jo nuk e kam bërë, të shoh se çfarë do thonë sot dhe do të vendosë, nëse shumica e ka bërë edhe unë do e bëjë, nëse jo... Nuk i di efektet anësore dhe çfarë përmban vaksina, jo është edhe arsyeja kryesore që nuk e kam bërë deri më tani .”tha një tjetër.

Brenda kësaj jave në Korçë janë vaksinuar vetëm 37 studentë, ndërkohë nuk ka asnjë statistikë se sa është numri total i studentëve të vaksinuar.


Lajmi kryesor:

Tension në universitete, studentët nuk lejohen pa vaksina! Në Elbasan, Korçë e Durrës sfidohet urdhri i ministres! Pas protestës futen në auditorë edhe studentët e 'Natyrës'


J.GJ./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush pas zhvillimit të dy Kuvendeve PD do të jetë?×

Lajmi i fundit

John

Ndërtimi nën pushtetin e parave të pista? FMN: Shqipëria të shtojë mbikqyrjen për tregun e pasurive të paluajtshme, sektor me risk