POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Nivica rifiton shkëlqimin e humbur, Auron Tare: Ndryshimet ndodhin dhe shpresa rilind/FOTO

Nivica

Për shumë kohë një zonë e panjohur dhe e lënë në harresë, tashmë Nivica në Kurvelesh ka rifituar shkëlqimin e humbur.Historia e Nivicës i kalon 600 vjet dhe për herë të parë përmendet në dokumentet Venedikase si qendër e banuar. Por, gjatë viteve të rrëmujshme të tranzicionit, kjo qendër në Kurvelesh ishte lënë në mëshirë të fatit dhe shkatërrimit, por tashmë gjërat kanë ndryshuar. Niciva po rifiton shkëlqimin e humbur. Auron Tare, Drejtor i Përgjithshëm i Agjensisë Kombëtare të Bregdetit ka publikur foto se si ishte para një viti dhe se si është sot.

Këto ishin pamjet një vit të shkuar në zemrën e krahinës së Kurveleshit, Nivicë. Është mirë që të mos harrohen por edhe të kuptohet se kur ka vullnet dhe dashuri për vendin gjërat bëhen. Ndryshimet ndodhin dhe shpresa lind përsëri.

Auron Tare, drejtor i Përgjithshëm i agjensisë Kombëtare të Bregdetit

Komento

Komente

  • turisti: 20/04/2018 22:10

    bravo, po rruge ka per te vajtur? Me makine normel, jo fuoristrade

    Përgjigju
  • artemisa: 18/04/2018 13:48

    Bravo Auron.

    Përgjigju